niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Palenie papierosów w pracy: czy można zakazać?

Kucharz palący papierosa

Palenie papierosów jest niezdrowe i w wielu miejscach zabronione, a palacze często otrzymują specjalnie wydzielone strefy, w których dopuszcza się palenie. Jak to jednak wygląda w takich miejscach jak praca? Czy można palić w pracy? Czy szef może zakazać palenia papierosów na terenie zakładu?

Zakaz palenia, a kodeks pracy?

Może nie dla wszystkich jest to jasne, ale kodeks pracy dokładnie określa prawa i obowiązki pracowników oraz działalności zakładów pracy. Dotyczy to także kwestii palenia papierosów, choć nie bezpośrednio. Ta kwestia nie została poruszona, jednak zgodnie z przepisami prawa, pracodawca ma obowiązek zapewnienia w zakładzie pracy bezpiecznych i higienicznych warunków, co za tym idzie w wewnętrznym regulaminie może on zakazać palenia na terenie całego zakładu pracy. Co więcej, ma on także wsparcie w ustawie antynikotynowej, według której palenie papierosów w miejscach publicznych (w tym w zakładach pracy) może być udostępnione tylko w wybranych i specjalnie wydzielonych miejscach, przy czym pracodawca nie ma obowiązku ich tworzenia.

zobacz także:  Kasa fiskalna ile kosztuje, kiedy trzeba mieć kasę fiskalną?

Czy można zakazać palenia w miejscu pracy?

Z przepisów podanych wyżej, wynika jasno, że tak, pracodawca może i ma nawet prawo do tego, by zakazać palenia papierosów w miejscu pracy. Nie ma nawet obowiązku względem tego, by wytypować specjalną strefę dla palaczy i nie jest to wcale przejawem dyskryminacji, a zwykłą troską o bezpieczeństwo i higienę pracy. Innymi słowy palący pracownicy nie mają tu zbyt wiele do powiedzenia, chyba że spotkają się z dobrą wolą pracodawcy, którym im to umożliwi. Co więcej, zakaz palenia dotyczy nie tylko wyrobów tytoniowych, ale i papierosów elektrycznych. Obowiązkiem pracodawcy jest oznaczenie miejsca pracy, jako strefy dla niepalących i ewentualne oznaczenie miejsc, gdzie palenie jest dozwolone. Co ważne – pomieszczenie dla niepalących powinno być odosobnione, jak również zapewniać dobrą wentylację.

Czy można mieć przerwę w pracy na palenie papierosów?

Każdy pracownik ma prawo do kilkuminutowej przerwy w ciągu pracy. Jak ją wykorzysta jest już tylko i wyłącznie jego wyborem, co za tym idzie może skorzystać ze swojego prawa i pójść zapalić papierosa. Oczywiście jeżeli w zakładzie pracy nie ma wyznaczonego do tego pomieszczenia, wówczas będzie on musiał opuścić budynek zakładu pracy i zapalić poza nim (jeżeli oczywiście nie ma zakazu palenia w jego okolicach). Specjalnych przerw na palenie papierosów w polskim prawie pracy nie ma, choć pracodawca może (ale nie musi) je ustalić we własnym zakresie. Rzecz jasna kwestie z tym związane, jak również to z wynagrodzeniem za ten czas jest rzeczą mocno kontrowersyjną.

zobacz także:  Zamach w Lyonie, Rezygnacja Theresy May... - przegląd 24 maj

Co grozi za złamanie zakazu palenia w zakładzie pracy?

Czy za załamanie zakazu palenia na terenie miejsca pracy będzie nam coś grozić? Po pierwsze, palenie papierosów zalicza się do przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, co za tym idzie, ich złamanie może wiązać się z karą pieniężną. Jeżeli z kolei pracownik nagminnie łamie przepis, narażając przy tym bezpieczeństwo innych pracowników, wówczas może go nawet czekać kara w postaci zwolnienia dyscyplinarnego. Może to być szczególnie istotne w takich zakładach pracy, jak magazyny czy inne miejsca składujące niebezpieczne materiały i takie, przy których palenie mogłoby się wiązać z podwyższonym ryzykiem.

komentarze 3

  1. przeciwniczka papierosów pisze:

    Nigdy nie spotkałam się z miejscem pracy, gdzie można by palić i dobrze. Choć w jednej firmie na dworze były wytyczone stanowisko do którego wszyscy chodzili na przerwie „na dymka”, było jednak na tyle oddalone, że nikomu to nie przeszkadzało. I dobrze, bo tego jeszcze brakowało, żebym w pracy musiała wdychać to świństwo…

  2. smoke_criminal pisze:

    Dzisiaj jest dzień rzucania palenia. Moim zdaniem w naszym kraju nie będzie większego zakazu, a więc nie będzie zabronione palenie w pracy, bo przecież na fajkach budżet zarabia. Dobrze jednak, że coraz więcej osób rzuca to świństwo.

  3. Kamila pisze:

    Ja bym wszędzie zakazała palenia. To przecież nic dobrego, ludzie trują siebie i jeszcze robią z innych biernych palaczy, a tacy też niestety chorują przez papierosy.

Dodaj Twój komentarz