W czasach, gdy coraz więcej spraw załatwiamy za pośrednictwem internetu, niezbędne jest wdrażanie rozwiązań, które pozwolą nam na wykorzystanie tego narzędzia także w przypadku spraw urzędowych. Stale rośnie tempo życia, mało kto ma czas by stać w długich kolejkach do okienek w celu złożenia jakiegokolwiek podania, wniosku czy deklaracji. W związku z tym Ministerstwo Cyfryzacji wdrożyło bezpłatne narzędzie, jakim jest profil zaufany.
Czym jest profil zaufany?
Profil zaufany służy do potwierdzania swojej tożsamości w internecie oraz składania podpisu zaufanego. Ta bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywateli Polski działa w elektronicznych systemach administracji. Można jej używać zamiast podpisu kwalifikowanego. Posiadając profil zaufany możemy wnosić do urzędów podania, skargi, wnioski, deklaracje oraz opłaty bez składania osobistej wizyty w urzędzie.
Profil zaufany (eGO) jest metodą uwierzytelniania wykorzystywaną przez takie systemy, jak: elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), Platforma Usług Administracyjnych, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, Centralna ewidencja Pojazdów i Kierowców i inne.
Jak założyć profil zaufany?
Chcąc otworzyć swój profil zaufany, musimy w pierwszej kolejności założyć konto w portalu pz.gov.pl. Kolejną czynnością jest złożenie wniosku o utworzenie profilu zaufanego. W ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku, należy udać się do wybranego urzędu (może to być urząd miasta/gminy, starostwo powiatowe, urząd skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urząd wojewódzki lub polski konsulat) w celu potwierdzenia swojej tożsamości oraz weryfikacji danych osobowych z tymi, które wprowadziliśmy do systemu.
Inną możliwością jest założenie oraz potwierdzenie profilu zaufanego poprzez bankowość elektroniczną. Kolejna alternatywa to użycie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Co jeszcze warto wiedzieć o profilu zaufanym?
Dane, jakie są zapisane w profilu zaufanym to imię i nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Przy użyciu tego profilu mamy możliwość sprawdzenia swoich puntów karnych, danych w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz w rejestrze PESEL a także to, czy nasz dowód osobisty jest unieważniony. Profil zaufany może założyć każdy kto ma numer PESEL. Dokonać tego można w dowolnym momencie.
Warto pamiętać o tym, ze profil zaufany jest ważny przez 3 lata, jednak po tym czasie istnieje możliwość przedłużenia jego ważności o kolejne 3 lata. Usługa ta jest w pełni bezpłatna, czym różni się od stworzenia kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Ważna informacją dla osób przebywających za granicą jest to, że również mogą złożyć swój profil zaufany i potwierdzić go nawet osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym.
Korzystanie z profilu zaufanego ułatwia złożenie wniosku o nowy dowód osobisty, uzyskanie odpisu aktów stanu cywilnego, czy zgłoszenie urodzenia dziecka. Dzięki niemu można też sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie, czy sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS.
Muszę sobie założyć w końcu taki profil zaufany. Chciałabym PIT rozliczyć online i mieć spokój. Chcę też wyrobić paszport i z tego co wiem, to da się to zrobić online, więc to duża wygoda.
Cały czas wydawało mi się, że założenie tego profilu jest strasznie trudne, ale dzięki możliwości wykorzystania bankowości internetowej nie jest w cale tak źle. Generalnie bardzo przydatna rzecz.
Chyba ostatnio ułatwiono zakładanie tego profilu zaufanego, bo na początku było więcej wymagań do spełnienia, tak mi się przynajmniej wydaje. Chciałam go kiedyś założyć, ale zniechęciłam się całą tą biurokracją.