wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Czy warto zostać fryzjerem? Ile zarabia fryzjer?

obcinanie włosów

Zawód fryzjera ma bardzo długą historię i cały czas cieszy się sporą popularnością. O ile z niektórych zabiegów upiększających korzysta tylko pewna część ludzi, o tyle do fryzjera co jakiś czas chodzi niemal każdy. W dużym uproszczeniu rolą fryzjera jest nadanie naszym włosom schludnego wyglądu, ale nie tylko. Wiele młodych osób zastanawia się czy warto zostać fryzjerem i czy jest to opłacalny zawód.

Czy warto zostać fryzjerem?

Fryzjer to zawód dla osób z bardzo dużym poczuciem estetyki, które są do tego cierpliwe i dokładne. Idąc do fryzjera obdarzamy go sporym zaufaniem, gdyż to od niego zależy, czy w najbliższym czasie będziemy z zadowoleniem spoglądać w lustro. Osoba decydująca się na wybór tego zawodu musi zatem być pewna siebie i zdecydowana, ale też uważnie słuchać swoich klientów, aby jak najlepiej spełnić ich życzenia co do kształtu fryzury, czy koloru włosów. Praca w tym charakterze wiąże się też z wieloma godzinami spędzonymi na nogach i z uniesionymi rękami, dlatego też niezbędna jest dobra kondycja fizyczna i wytrzymałość.

zobacz także:  Ile kosztuje mały labrador? Ceny psów rasowych z rodowodem i bez

Oczywiście praca ta ma także bardzo wiele zalet. Przede wszystkim pozwala wykorzystać swoją kreatywność i uzdolnienia manualne. Pomoc w poprawie wyglądu lub też dokonanie całkowitej metamorfozy bez wątpienia jest źródłem ogromnej satysfakcji, zwłaszcza jeśli klient lub klientka wychodzą z naszego salonu fryzjerskiego z uśmiechem zadowolenia na ustach. Ponadto fryzjerzy często współpracują ze światem mody, filmu, czy muzyki. Bycie naprawdę dobrym w swoim fachu może być przepustką do świata showbiznesu.

Ile zarabia fryzjer?

Bardzo trudno określić dokładnie ile zarabia fryzjer. Zawód ten jest niezwykle zróżnicowany pod względem zarobków, jednak z badań wynika, że średnie zarobki fryzjera w Polsce wynoszą 1600 zł, natomiast 25% osób zarabia ponad 3000 złotych netto. Bardzo dużo zależy tego, gdzie znajduje się salon, w którym jesteśmy zatrudnieni, bądź który sami prowadzimy. W zawodzie tym panuje bardzo duża konkurencja, dlatego też trzeba się stale doszkalać i być na bieżąco z wszelkimi nowinkami i trendami.

Trudności związane z zawodem fryzjera

Okazuje się, że fryzjerzy są najbardziej zadowoloną z pracy grupą zawodową, a to może świadczyć o tym, że zawód ten ma więcej zalet niż wad, mimo to na pewne rzeczy należy się przygotować. Przede wszystkim trudnością może być to, o czym wspominaliśmy w pierwszym akapicie, a więc wiele godzin spędzonych na nogach. Warto też zwrócić uwagę na to, że wielu klientów oczekuje od fryzjera nie tylko obcięcia, czy zafarbowania włosów, ale również rozmowy. Osoba chcąca wykonywać zawód fryzjera musi być więc otwarta i komunikatywna, a przy tym odporna psychicznie i cierpliwa.

zobacz także:  Życie w Polsce lepsze niż w Szwecji, Anglii, czy Niemczech?

Jak widać fryzjerstwo to zawód pełen wyzwań, dlatego sprawdzą się w nim osoby ambitne i chcące się rozwijać. Od tych cech zależy także w dużej mierze wysokość zarobków. Nie można zapomnieć też o braniu udziału w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych.

1 komentarz

  1. princessa pisze:

    Niestety zarobki fryzjera są bardzo niskie… Widzę to po moich znajomych. Jeszcze jak mają blisko do pracy, to okej. Ale jak za paliwo mają sobie doliczyć za dojazdy, to już się średnio opłaca…

Dodaj Twój komentarz