czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Czy banki w Polsce są bezpieczne w czasie kryzysu?

placówka banku

Trudna sytuacja na świecie zmusza wielu Polaków do zadania sobie pytania, czy banki są bezpieczne? Nie można się temu dziwić, obecny czas kryzysu dla wielu jest bardzo ciężki, a wizja potencjalnej utraty oszczędności mogłaby zakończyć się katastrofą. Przyjrzyjmy się zatem sytuacji banków w Polsce.

Czy banki w Polsce są bezpieczne?

Normalne jest, że w czasie kryzysu obywatele zaczynają obawiać się o swoje środki i posiadane oszczędności. Ostatni czas bardzo mocno pokazał nam, że nie można wszystkiego zaplanować i przygotowanym trzeba być na sytuacje, o których wcześniej się nawet nie pomyślało.

Warto jednak mieć na uwadze, że nawet najmniej oczekiwane zdarzenia nie zagrażają bezpieczeństwu bankowości. I nie trzeba ani przelewać swoich oszczędności na inne rachunki, ani wypłacać masowo gotówki z gotówkomatu. Można więc z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że zarówno banki w Polsce są bezpieczne, jak i nic nie zagraża wykonywanym transakcjom, np. bezgotówkowym, czy przelewom.

zobacz także:  Co to są wakacje kredytowe i kiedy warto z nich skorzystać?

Czy pieniądze w banku są bezpiecznie w czasie wojny?

Podkreślić należy, że nawet najczarniejsze scenariusze nie spowodują, że instytucje finansowe w Polsce przestaną z dnia na dzień funkcjonować. Dobrym przykładem jest bankowy rynek ukraiński, który nawet mimo konfliktu zbrojnego działa i nie uległ załamaniom. Można więc być spokojnym o swoje środki posiadane na rachunkach i uznać, że banki w Polsce są bezpieczne.

Oprócz samych gwarancji bezpieczeństwa, które przekazuje nam NBP, trzeba wiedzieć, że na straży naszych środków stoi również Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja ta powstała na mocy ustawy z 1994 roku, a od 2016, działalność przymusowej restrukturyzacji i gwarantowania depozytów została doprecyzowana.

Jak działa Bankowy Fundusz gwarancyjny w czasie kryzysu?

Działalność BFG polega na wypłacaniu środków, do zagwarantowanej ustawą sumy, w sytuacji ogłoszenia upadłości przez bank. Oprócz tego do zadań BFG należy prowadzenie restrukturyzacja banków i SKOK-ów, które zagrożone są potencjalną upadłością i udzielania wsparcia finansowego.

Zastanawiając się więc jak wybrać konto dla studenta, dziecka, seniora, warto zwrócić uwagę na te, które objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki temu, w razie jakichkolwiek problemów, skorzysta się z procedury związanej z wypłatą środków gwarantowanych ustawowo, która mówi o:

  • wypłacie pieniędzy w ciągu 7 dni od ogłoszenia upadłości,
  • wypłacie środków w postaci gotówki lub przelaniu ich na inny rachunek,
  • gwarancji depozytów, która obejmuje wszystkie środki zgromadzone na koncie osobistym.
zobacz także:  Kredyt gotówkowy czy samochodowy? Porównanie wad i zalet kredytu na auto

Na sytuację na świecie nie mamy żadnego wpływu, jednak rząd, dzięki wprowadzeniu odpowiednich ustaw, zagwarantował zminimalizowanie negatywnych skutków związanych z upadłością banków. Mamy więc pewność, że przynajmniej część naszych pieniędzy będziemy w stanie skutecznie odzyskać. Czasy kryzysu nie są łatwe, ale banki w Polsce są bezpieczne i na szczęście nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.

Dodaj Twój komentarz