Kebab można uznać za typowo polski przysmak. W centrach miast znaleźć lokal go serwujący można niemalże na każdym rogu. Zastanówmy się więc, co powinien mieć w składzie kebab? Jaka jest różnica pomiędzy polskim a tureckim, a także – dlaczego w Polsce jest to tak dobry biznes?
- Czym jest kebab?
- Rodzaje kebabów
- Co powinien mieć w składzie kebab?
- Dlaczego w Polsce kebab to dobry biznes?
Czym jest kebab?
Kebab to turecka potrawa. Jednak nie jest to określenie jednoznaczne, ponieważ obejmuje wiele odmian potrawy, która może mieć zupełnie inny wygląd. Dosłownie chcąc przetłumaczyć nazwę, oznacza „mięso pieczone na szpikulcu”. Wzięło się to stąd, że prawdziwy turecki kebab został według legendy po raz pierwszy przyrządzony przez kucharza w mieście bursa. Nadział na miecz skrawki mięsa baraniego, opiekł nad ogniem, włożył do pity i polał sosem.
Prawdziwy kabab turecki musi być halal, czyli czysty. Oznacza to, że należy zabić zwierzę bez wcześniejszego znieczulania, ogłuszania. Oczywiście w grę wchodzi tylko baranina i drób (głównie kurczak). Wieprzowina jest zabroniona. Kebab turecki nie może być zrobiony z mięsa, które zostało wcześniej zmielone. To musi być kawał mięsa.
Rodzaje kebabów
Kupić można kilka wersji kebaba. Pierwszy z nich to danie składające się z nadzianego na szaszłyk mięsa. Częściej jednak kupić można doner lub durum kebab. Pierwszy to skrawane z pionowego rożna mięso, podawane z surówką, owczym serem, ogórkiem, pomidorem, cebulą, serwowane w macy, picie lub bułce i polane sosem na bazie majonezu. Drugi ma formę rolady, jest w zawiniętym pszennym placku, przypominającym tortillę. Zdarza się też, że kupić można kebab na talerzu lub w kubku – często dodatkowo z frytkami.
Co powinien mieć w składzie kebab?
Oczywiście skupiając się na Polsce i tym, jak najczęściej jest serwowany kebab, czyli jako danie fast food na wynos, uznać można, że to przede wszystkim krojone mięso, ale niestety – mielone. W dodatku nie uświadczy się w nim baraniny, a raczej wieprzowinę i drób. Oprócz tego szereg dodatków wzmacniających smak: glutaminian sodu, białko sojowe, fosforany. W kebabie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw. Najlepiej sprawdza się kapusta, cebula, pomidor, ogórek, sałata. Niestety z uwagi na to, że zwykle krojone są z samego rana, to mają znacznie mniej substancji odżywczych. Do tego jeszcze sos czosnkowy lub majonezowy o różnym stopniu ostrości.
Dlaczego w Polsce kebab to dobry biznes?
Aby otworzyć w Polsce budkę z kebabem wystarczy od kilkunastu do 30 tysięcy złotych. W cenie są podstawowe sprzęty i wyposażenie. Oczywiście da się drożej i taniej. Zwłaszcza, jeśli wybierze się lokal, który wcześniej pełnił podobną funkcję. Do tego oczywiście dochodzą koszty zapłacenia pracownikom i zakupu drobnych akcesoriów, jednak prawda jest taka, że najważniejsza jest tutaj lokalizacja. Lepiej dopłacić więcej do czynszu, ale mieć pewność, że będzie utarg.
W przypadku centrum miasta, zwłaszcza w okolicach ulic, na których wieczorami tętni życie lub przy szlakach komunikacyjnych: dworcach PKP, autobusowych, tramwajowych ma się pewność, że znajdą się klienci. Kebab w Polsce zdegradował hamburgery i hot-dogi.
W swoim programie Bosacka kiedyś mądrze wypowiedziała się na temat kebabów. Jeśli nie są jedzone zbyt często, to taki mały grzeszek w niczym nie szkodzi. No i lepiej wybierać sprawdzone „budki”. Problem zaczyna się wtedy, gdy kebab zastępuje codzienny posiłek…
Sądzę, że kebaby w budkach na mieście mają bardzo zły skład. Są z mielonki, mają tłuste sosy i stare surówki. W knajpie tureckiej kebab może być wyjątkowo dobry.