piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Co lepsze: VW Golf IV czy Audi A3?

białe audi

VW Golf IV i Audi A3 – raczej trudno byłoby jednoznacznie określić, który z tych samochodów jest lepszy. Wszystko zależy od tego, jakie konkretnie cechy weźmiemy pod uwagę i poddamy ocenie. Przyjrzyjmy się więc bliżej obu autom i zobaczmy, jakie są ich mocne strony, ale końcowy werdykt każdy będzie musiał wydać sam.

VW Golf IV

Czwarta generacja Volkswagena Golfa pojawiła się w 1997 roku i już wtedy znalazła się płaszczyzna, na której można było porównywać ten samochód do Audi. Zasłużony dla Audi designer, Harmut Warkus, został zatrudniony dla opracowania stylistyki nowego Golfa. Efekt to samochód, który z jednej strony jest bardziej masywny niż przedstawiciele poprzednich generacji, ale z drugiej ma również bardziej opływowy kształt, dzięki czemu właściwości jezdne pozostają dobre.

Samochód ten już od samego początku dostępny był jako hatchback (3 lub 5-drzwiowy), 5-drzwiowe kombi lub 2-drzwiowy kabriolet. Do wyboru klientów były wersje z silnikami benzynowymi o mocy mieszczącej się w przedziale od 75 do 150 KM oraz z dieslami zapewniającymi podobny zakres mocy.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie OC firmy?

Podbicie serc kierowców i specjalistów z branży motoryzacyjnej nie zajęło Golfowi Czwórce wiele czasu. Już w 1998 przyznano mu drugie miejsce w plebiscycie na Europejski Samochód Roku. Jego wielkim osiągnięciem było także zdobycie największej popularności wśród samochodów Volkswagena – pod względem sprzedanych egzemplarzy w latach swojej produkcji udało mu się nawet wyprzedzić kultowego Garbusa.

VW Golf IV w swojej podstawowej wersji był produkowany przez sześć lat – sprzedaż oficjalnie została zakończona w 2003 roku, jednak przez jakiś czas w produkcji były jeszcze niektóre wersje. Na przykład wersja kombi powstawała jeszcze przez trzy lata.

Jakie są plusy tego samochodu? Oczywiście część z nich wynika z tego, co już napisaliśmy – to wóz charakteryzujący się wyróżniającą stylistyką oraz dobrymi osiągami. Również wnętrze może się podobać. Jest przestronne, a panel sterowania bardzo funkcjonalny i w dużej mierze intuicyjny.

Ale jest jeszcze jedna cecha, która zjednuje temu samochodowi grono oddanych zwolenników – wyjątkowo mała awaryjność. W Golfie Czwórce rzadko coś się psuje. A jeśli już jakiś element będzie sprawiać kłopoty, to ze względu na popularność i powszechność tego auta nie będziemy mieć kłopotów ze znalezieniem części zamiennych.

zobacz także:  Ile kosztuje strona internetowa? Od czego zależy wycena stron www?

VW Golf

Audi A3

Audi A3 jest samochodem segmentu C, należy do grupy premium niższej klasy średniej. Pierwsza generacja ukazała się w roku 1996. Dziś mamy już do czynienia z trzecią generacją. Pierwsza posiadała tylko dwie wersje do wyboru, jednak Audi A3 8P jest dostępne również jako cabrio i sportback, a Audi A3 8V nawet jako limousine z nadwoziem typu sedan.

Bez względu na generację, możemy wybrać Audi A3 z silnikiem typu diesel lub benzynowym. Do wyboru mamy także wersje z manualną lub automatyczną skrzynią biegów. Dostępne są też wersje z trojgiem lub pięciorgiem drzwi. Mamy tu zatem duże pole możliwości, kiedy chodzi o dobranie takiego samochodu, który jak najlepiej spełni nasze potrzeby i oczekiwania.

Audi A3 jest szczególnie cenione za sprawny układ jezdny i mocny silnik. Rzadko też ulega poważniejszym awariom. Kierowcom szczególnie przypadła do gustu druga generacja tego auta, a to z uwagi na wygodniejsze wnętrze i, częściowo się z tym wiążący, większy komfort jazdy.

1 komentarz

  1. Agrafffka pisze:

    Gdybym miała wybierać, postawiłabym na Audi.

Dodaj Twój komentarz