piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Chcesz poznać majątek sąsiada, czyli co można znaleźć w sieci gdy chcesz kogoś sprawdzić?

płot

Z sąsiadami żyje się różnie. Zdarza się, że nie pałamy do siebie miłością. Są i takie przypadki, gdy nic się o sobie nie wie, a ciekawość nie daje spokoju. Najwięcej wątpliwości oczywiście budzi majątek sąsiada. Każdy chciałby wiedzieć, co on ma i jak to pozyskał… czy da się to sprawdzić?

Sąsiad i jego majątek

Co może mieć sąsiad? Najczęściej dom lub mieszkanie, albo jedno i drugie, samochód, a może nawet dwa, działkę rekreacyjną w mieście lub poza nim. Jak ma się relatywnie dobre stosunki z sąsiadem, może on nawet wpuścić do siebie, a wtedy da się sprawdzić, jak urządzony ma dom, jakie meble, sprzęty, dzieła sztuki się w nim znajdują.

To może niejako posłużyć do oszacowania, czy mu się dobrze czy źle powodzi. Wiadomo jednak, że możemy mieć mylne wrażenie. Możemy nie znać się na tym i sądzić, że tego typu rzeczy kosztują więcej niż się zakłada, bo po prostu wyglądają na kosztowne.

zobacz także:  Co dalej z SK Bankiem? Nie ma chętnych na zakup

Bywa tak, że wiemy, czym się zawodowo zajmuje sąsiad, jego żona. Jesteśmy więc w stanie w miarę oszacować, jakie mogą mieć zarobki. W sytuacji, gdy są dobrze zarabiający, duży majątek nie budzi wątpliwości. Średnio zamożni sąsiedzi, którzy mają mieszkanie na własność, samochód, wyjeżdżają co roku na urlop za granicę albo dobrze zarządzają pieniędzmi, albo korzystają z kredytów. Najwięcej wątpliwości co do tego, skąd sąsiad wszystko ma rodzi się wtedy, gdy wiadomo, że nie za dobrze mu się powodzi. Zdarza się, że niektórym takie rozterki nie dają spokoju. Chcą sprawdzić, jaki jest majątek sąsiada i skąd pozyskał środki na pewne rzeczy. Czy da się tego dokonać?

Jak sprawdzić majątek sąsiada?

Są kraje, np. Norwegia, w których bez problemu można sprawdzić, ile zarabia sąsiad. Są w Internecie dostępne tego typu dane. Jednak zaspokajanie ciekawości jest jawne. Można sprawdzić, kto wyszukiwał informacje. Zna się imię, nazwisko, datę urodzenia, kod pocztowy.

W Polsce nie ma póki co takich planów, chociaż chciano wprowadzić jawność zarobków, a właściwie jawność płac w firmach, jednak nie spotkało się to z uznaniem. W przypadku umożliwienia osobom postronnym dostępu do informacji na temat zarobków istnieje ryzyko, że z tego nie skorzystają, np. ciekawscy sąsiedzi, a złodzieje. Nie ma co ujawniać przestępcom tak wrażliwych danych.

zobacz także:  ING zapłaci za zaniedbania

Co można znaleźć w sieci gdy chcesz kogoś sprawdzić?

Oczywiście są w Polsce rejestry, z roku na rok pojawia się ich w sieci coraz więcej. Jednak prawda jest taka, że dostęp do nich nie jest dla wszystkich. Dzięki CEIDG, BIP, księgom wieczystym, KRS ma się naprawdę duży ogląd sytuacji.

Jednak na całe szczęście – nie ma do nich wglądu przysłowiowy Kowalski. Co można sprawdzić, gdy chce się poznać majątek sąsiada? Przede wszystkim – zapisy z księgi wieczystej nieruchomości, którą zamieszkuje. Należy jednak znać jej numer. Zdarza się jednak, że można go znaleźć na mapie zasadniczej. Bardzo często dane są umieszczone w systemach informacji przestrzennej.

A co można znaleźć w księdze wieczystej? Przede wszystkim informację o tym, kto jest właścicielem nieruchomości. Wiadomo więc, czy sąsiad mieszka u siebie, czy u kogoś. Ponadto, da się sprawdzić, czy nieruchomość była kupiona/wybudowana na kredyt i to na jaką wysokość. Rejestr ksiąg wieczystych dostępny jest online.

1 komentarz

  1. sąsiadka pisze:

    Nie chciałabym, by któryś z moich sąsiadów szukał informacji na mój temat. Generalnie to staram się nawet, by nikt nie wiedział, jak mam na nazwisko. Na co mi to? Ludzie są tak zawistni, że głowa mała. To nie to co kiedyś, gdy się nawet nawzajem dzieci pilnowało.

Dodaj Twój komentarz