poniedziałek, 9 września 2024
HotMoney

Akcja CBA, Sankcje USA… – przegląd 28 stycznia

polski czołg

Śledztwo CBA w sprawie nadużyć w Polskiej Grupie Zbrojeniowej postępuje – są już zatrzymania. Co jeszcze ważnego wydarzyło się w Polsce i na świecie?

Śledztwo w sprawie PGZ

Sześć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w toku śledztwa dotyczącego doprowadzenia Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o dużej wartości i sprowadzenia w ten sposób bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej.

W PGZ, będącej jednym z największych koncernów obronnych w Europie i skupiającej ponad 60 spółek, dopuszczono się niegospodarności, dochodziło do powoływania się na wpływy, fałszowania dokumentów przy okazji zawierania umów przez spółkę, zawyżania faktur, fikcyjnych szkoleń.

Zatrzymani mają zostać przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, gdzie zostaną im postawione zarzuty. W ich gronie znajduje się były szef gabinetu politycznego Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej M., były członek zarządu PGZ S.A. Radosław O., były parlamentarzysta Mariusz Antoni K. oraz trzej byli pracownicy MON i PGZ.

Śledztwo dotyczy okresu, w którym szefem resortu był Antoni Macierewicz, wykazało ono jednak, że nie wiedział on, iż jego współpracownik dla osobistych korzyści powoływał się na swoje wpływy w ministerstwie.

zobacz także:  Kto musi mieć kasę fiskalną? Ile kosztuje kasa fiskalna?

Sankcje na wenezuelską firmę

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na PDVSA, wenezuelską państwową firmę naftową, będącą największym przedsiębiorstwem i największym źródłem dochodu w Wenezueli. W amerykańskich sankcjach ma chodzić o to, by prezydent Nicolás Maduro i jego ludzie „nie mogli dalej grabić narodu wenezuelskiego”, jak sformułował to John Bolton, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw Bezpieczeństwa.

Firma jest również właścicielem amerykańskiej rafinerii Citgo Petroleum. Ta w dalszym ciągu będzie mogła prowadzić w Wenezueli swoją działalność, z tym jednak zastrzeżeniem, że jej przychody trafiać będą na zablokowane konto PDVSA. Steven Mnuchin, amerykański minister skarbu, uspokaja nastroje, zapewniając, że wydobycie ropy przez Citgo jest na tyle duże, iż nałożone na wenezuelskie przedsiębiorstwo sankcje nie wpłyną na ceny w Stanach.

Sytuacja w Wenezueli jest bardzo napięta od 23 stycznia, kiedy Juan Guaidó, lider opozycji ogłosił się prezydentem, zyskując przy tym poparcie między innymi właśnie Stanów Zjednoczonych.

Wielka Brytania szykuje nowe przepisy migracyjne

Brytyjski rząd opublikował swoje propozycje dotyczące przepisów migracyjnych dla obywateli Unii Europejskiej w sytuacji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii bez umowy. Taki scenariusz, choć nie jest bardzo prawdopodobny, trzeba brać pod uwagę, od kiedy przedstawiona przez premier Theresę May propozycja umowy została odrzucona przez posłów.

zobacz także:  Firmowy fanpage na Facebooku - jak prowadzić, od czego zacząć?

W myśl rządowej propozycji dotychczasowa swoboda przepływu osób miałaby więc zostać zastąpiona nowymi brytyjskimi przepisami. Osoby, które przyjadą do Wielkiej Brytanii w okresie między 29 marca 2019 roku (spodziewana data opuszczenia Unii) a 31 grudnia 2020 roku, zamierzając pozostać dłużej niż trzy miesiące, będą musiały złożyć wniosek o trzyletnie zezwolenie na pobyt, które ma być wydawane jednokrotnie bez możliwości przedłużenia.

Dalsze pozostanie w kraju ma być uzależnione od spełnienia określonych wymogów – konieczne może się okazać na przykład osiągnięcie progu zarobków na poziomie 30 tys. funtów rocznie.

1 komentarz

  1. Jose pisze:

    Ciekawe co będzie z tą Wenezuelą. Na razie nie wygląda to dobrze, Maduro nie zamierza odejść. Może dojść do jakiejś wojny domowej.

Dodaj Twój komentarz