sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

12. listopada dniem wolnym od pracy?

Flaga Polski

Wiele wskazuje na to, że 12. listopada 2018 roku będzie dniem wolnym od pracy. Powód? Świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co prawda święto to od zawsze jest obchodzone 11. listopada, ale przecież nie szkodzi celebrować tego dnia trochę dłużej. Tym bardziej, że w tym roku dzień ten wypada w niedzielę. Tylko czy Polskę stać na dodatkowy dzień wolny i kto w ogóle wpadł na taki pomysł?

100-lecie odzyskania niepodległości

O 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę mówi się już od co najmniej roku. Planowane na ten dzień są nie tylko tradycyjne marsze, ale i inne wydarzenia. 11. listopada od lat był dniem wolnym od pracy, aby Polacy mogli świętować jeden z ważniejszych dni w historii kraju. Teraz przypada on w niedzielę, a więc politycy wpadli na to, żeby dać Polakom „oddzielny” dzień wolny na celebrację.

zobacz także:  Kto i kiedy nie musi płacić podatków?

Kto jest odpowiedzialny za dodatkowy dzień wolny od pracy?

Oczywiście posłowie PiS na czele z Pawłem Zalewskim. Politycy chcą, by Polacy mogli godnie uczcić najważniejsze dla kraju święto. Jeden dzień widocznie nie wystarczy, warto zatem zrobić poprawiny, żeby Polacy faktycznie mogli odczuć święto i najpewniej wyjechać gdzieś na długi weekend. Szkoda tylko, że nie dla każdego 12. listopada będzie dniem wolnym od pracy.

Kto skorzysta na dniu wolnym od pracy, a kto straci?

Co ciekawe, ustanowienie dnia wolnego 12. listopada nie zostaje objęte zakazem handlu, a więc nie wszyscy będą mieli wolne. Do pracy będą musieli pójść nie tylko osoby pracujące w sklepach, wolne nie dotyczy także osób pracujących w szpitalach i aptekach. Mało tego, święto zostało ustalone właściwie w ostatniej chwili, na 2 tygodnie przed. To może wprowadzić chaos w wielu firmach i zaburzyć zaplanowane na cały miesiąc działania. Ekonomiści przekonują, że dodatkowy dzień wolny będzie skutkował olbrzymimi stratami dla gospodarki. Mogą one wynieść nawet 4 miliardy złotych.

12. listopada – co wiadomo na pewno?

24.10.2018 posłowie w Sejmie przegłosowali pomysł o ustanowieniu dodatkowego dnia wolnego. Za głosowali głównie politycy PiS, przeciw byli politycy PO, Nowoczesnej i Kukiz’15. Ustawą ma jeszcze zająć się Senat, jednak wszystko wskazuje już na to, że 12. listopada będzie w tym roku dniem wolnym od pracy. Przynajmniej dla niektórych.

zobacz także:  Kiedy kredyt hipotecznym we własnym banku będzie opłacalny? Kredyty, a konta ROR i inne produkty bankowe

komentarze 2

  1. Pracuś pisze:

    To najlepsza wiadomość ostatnich dni! Wiem, że nie wszystkim to w smak, ale ja się cieszę z wolnego poniedziałku.

  2. hura! pisze:

    Ja się cieszę z tego dnia wolnego. Zwłaszcza, że wypada w poniedziałek! Zdaję sobie sprawę, że to nie jest dobre dla wszystkich, ale akurat ja na tym skorzystam 😀

Dodaj Twój komentarz