piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Zawieszenie shutdownu, Eurozet na sprzedaż… – podsumowanie 25 stycznia

statua wolności

W USA zakończył się najdłuższy shutdown w historii tego kraju, choć póki co jest to rozwiązanie jedynie czasowe. Tymczasem Agora i czeska spółka SFS Ventures negocjują w sprawie nabycia udziałów Eurozetu. Suplement diety „Propolis forte” został wycofany po ostrzeżeniu Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Oto ważne informacje z 25 stycznia.

Shutdown w USA zawieszony

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę, zapewniającą finansowanie rządu federalnego do 15 lutego. Tym samym zakończył się tak zwany government shutdown, czyli stan, w którym na skutek braku porozumienia między prezydentem a Kongresem w kwestii zapisów w ustawie budżetowej dochodzi do częściowego wstrzymania działalności instytucji finansowanych z federalnego budżetu.

Zakończony właśnie shutdown rozpoczął się 22 grudnia 2018 roku, trwał zatem pięć tygodni i był najdłuższym w historii USA. Ucierpieli na tym pracownicy zatrudnieni w rządowych instytucjach i agencjach (około 800 tysięcy osób), którzy przez ten okres nie otrzymywali wynagrodzeń, choć część z nich może liczyć na otrzymanie wyrównania.

Jednym z powodów impasu była kwestia środków na budowę muru na granicy USA z Meksykiem, która to, zdaniem prezydenta, jest kluczowa dla planu bezpieczeństwa, mającego ograniczyć przedostawanie się do kraju przestępców i narkotyków. Ogłoszone teraz porozumienie o wznowieniu na trzy tygodnie działalności rządu federalnego nie uwzględnia jednak funduszów na budowę muru – ta sprawa przesunięta została do dalszych negocjacji.

zobacz także:  Jak wybrać doradcę kredytowego?

Agora chce kupić udziały Eurozetu

Agora wraz z czeską spółką SFS Ventures rozpoczęła negocjacje w sprawie nabycia udziałów w spółce Eurozet. Do grupy Eurozet należą Radio ZET, Antyradio, Meloradio, Chillizet, studio ZET, zajmujące się produkcją reklam radiowych i telewizyjnych, agencja eventowa Eurozet Live oraz serwisy internetowe.

Eurozet został wystawiony na sprzedaż zaledwie kilka miesięcy po tym, jak został nabyty przez Czech Media Invest od francuskiego koncernu Lagardere za 73 mln euro. Chętnych na przejęcie Eurozetu nie brakowało – wśród zainteresowanych wymieniano ZPR Media, PMPG Polskie Media oraz oczywiście Agorę.

Teraz okazuje się, że Agora, wydawca Gazety Wyborczej, miałaby nabyć 40% udziałów Eurozetu. Pozostałe 60% miałoby się znaleźć w rękach SFS Ventures, również wspieranej finansowo przez George’a Sorosa spółki, w której większość udziałów posiada Sourcefabric, spółka zajmująca się rozwiązaniami typu open source dla mediów.

Propolis forte wycofany

Główny Inspektorat Sanitarny wydał publiczne ostrzeżenie dotyczące wycofania suplementu diety „Propolis forte”. Jak się okazuje, w badanych próbkach stwierdzono obecność wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, których stężenie ponad czterokrotnie przekraczało najwyższy dopuszczalny poziom.

zobacz także:  Ile kosztuje papuga? Popularne gatunki papug i ich ceny

Zastrzeżenia dotyczyły suplementu „Propolis forte” o smaku mentolowym w opakowania po 30 tabletek o numerze partii 84505, ponieważ jednak wspólnym, surowcem była jedna konkretna partia propolisowego ekstraktu, producent, Farmina Sp. z o. o., podjął decyzję o wycofaniu wszystkich produktów, do których owa partia została użyta.

1 komentarz

  1. Natalie pisze:

    Wcale nie jest powiedziane, że ten shutdown w USA się nie wznowi. Czytałam gdzieś nawet o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Trump nie popuści tego muru…

Dodaj Twój komentarz