piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Wzrosną ceny prądu!

Przepalona żarówka

Wiele wskazuje na to, że od 2020 roku Polska będzie płaciła najwięcej w Europie za prąd. Już teraz ceny w naszym kraju nie należą do najniższych, a może być znacznie gorzej. Ceny za prąd mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent, podwyższone zostaną także opłaty dystrybucyjne. Kto jest odpowiedzialny za takie podwyżki i co na to polski rząd?

Wyższe ceny prądu – dlaczego?

Ceny prądu prawdopodobnie wzrosną i dotkną niestety wszystkie grupy odbiorców. Wszystko przez politykę Ministerstwa Energii, które jest skupione na rozwoju polskiego węgla. Rząd chce, by do 2050 roku połowa energii pochodziła właśnie z węgla, co niestety będzie miało wpływ na znaczne podwyżki prądu. Najbardziej odczują je małe i średnie firmy. Szacuje się, że za prąc zapłacą prawie 20% więcej, a do tego jeszcze podniesione o przeszło 10% opłaty dystrybucyjne. Podwyżki nie ominą też zwykłych polskich rodzin. One odczują je jeszcze bardziej niż przedsiębiorcy. Szacuje się, że za prąd zapłacimy ponad 30% więcej niż obecnie.

zobacz także:  Ile kosztuje inspekcja budowlana kiedy budowę finansujesz kredytem hipotecznym?

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski zapewnia jednak, że podwyżek prądu uda się uniknąć w tym i w przyszłym roku, co jednak w dłuższej perspektywie jest średnim pocieszeniem dla odbiorców.

CO2 a prąd

Na podwyżki cen prądu pośrednio ma wpływ także Unia Europejska. Opieranie energetyki na węglu zwiększy emisję dwutlenku węgla, co niestety nie będzie bez znaczenia dla klimatu. Z tego względu Unia Europejska wymusza finansowo odejście od takich pomysłów, gdzie gospodarkę energetyczną opiera się w znacznej mierze na węglu.

Podwyżki prądu – na co będą miały wpływ?

Okazuje się, że podwyżki prądu odbiją się negatywnie nie tylko na zwykłych odbiorcach i przedsiębiorstwach. Takie wysokie ceny skutecznie odstraszą też osoby, które w Polsce inwestują. Wysokie utrzymanie biznesu zawsze zniechęca, a aż takie podwyżki wymuszą na właścicielach firm przeniesienie ich do innych państw, na czym ucierpi polska gospodarka.

komentarze 3

  1. Idzi pisze:

    Nosz kurde i co jeszcze? Mało tych podwyżek? Tak jakbyśmy teraz dużo nie płacili! Tak, wyższe pensje dają, ale co z tego, jak wszystko wokół tylko drożeje?! Z prądu przerzucę się na świeczki i będę żyć jak człowiek pierwotny!

  2. mieszkanka pisze:

    Ceny ogrzewania też chyba rosną :/ znowu mam w tym roku dopłatę, mimo, że zwiększałam zaliczke… Jeszcze jak mi przyjdzie za wodę dopłacić, to oszaleje

  3. yoda pisze:

    Rząd już sam nie wie, czy będą te podwyżki, czy nie. sprzeczne informacje podają przedstawiciele rządu. Dopiero co mówili, że prąd nie podrożeje, teraz znów, że zdrożeje…

Dodaj Twój komentarz