piątek, 29 września 2023
HotMoney

Wyższa płaca minimalna, Faktury dla paragonów z NIP-em

polskie pieniądze

Czy czeka nas podwyżka pensji do 4000 zł? Taką obietnicę złożyło Prawo i Sprawiedliwość w swojej kampanii wyborczej.

PiS obiecuje 4000 zł płacy minimalnej

Podczas sobotniej konwencji wyborczej w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił program wyborczy swojej partii. Jednym z jego najważniejszych punktów jest kwestia płacy minimalnej. Według tych planów już na koniec 2020 roku miałaby ona wynosić 3000 zł, a na koniec 20023 roku aż 4000 zł.

Kaczyński stwierdził, że jego partia w najbliższej przyszłości musi postawić właśnie na wzrost dochodów społeczeństwa, który powinien być powodowany przez politykę gospodarczą obniżającą bezrobocie i tworzącą rynek pracownika, oraz wspierany przez decyzje o charakterze państwowym.

Wśród innych zapowiedzi znajduje się tworzenie funduszu modernizacji placówek służby zdrowia, na początek w wysokości 2 mld zł, uzupełnianego w razie potrzeby. Oprócz tego ZUS ma być liczony od dochodu, a ryczałt dla małych i średnich przedsiębiorców podnoszony skokowo z 250 tys. euro do miliona, a w przyszłości i do 2 mln euro.

zobacz także:  Ile kosztuje abonament rtv? Dla kogo zniżka na abonament RTV?

Frank najtańszy od miesiąca

Na rynkach finansowych można zaobserwować poprawę nastrojów, która zaowocowała osłabieniem popytu na bezpieczne aktywa. Notowania franka szwajcarskiego spadły w poniedziałek rano poniżej 3,97 zł, osiągając najniższy poziom od miesiąca. Kurs euro obniżył się w okolice 4,33 zł.

Od dwóch tygodni możemy zaobserwować umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spadł z 4,40 zł. PLN kontynuuje ruch wzrostowy. Brak za to na rynkach reakcji na czynniki krajowe, takie jak przedwyborcze deklaracje czy posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Faktury tylko dla paragonów z NIP-em

Od stycznia nie będzie można wystawiać faktur do paragonów bez wskazanego NIP-u nabywcy. Ta zmiana przepisów ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT. Nie należały do rzadkości praktyki wystawiania pustych faktur do paragonów pozostawionych przez klientów i zebranych przez sprzedawcę. Taki proceder szczególnie często miał miejsce przy sprzedaży paliwa i materiałów budowlanych.

Nowa ustawa to skutek nowelizacji art. 106b ustawy o VAT. Nowa zasada wystawiania faktur nie będzie dotyczyć usług taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą.

Stwierdzenie wystawienia faktury do paragonu nie zawierającego NIP-u nabywcy będzie karane nałożeniem na sprzedawcę dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 100% kwoty na danej fakturze. Z takimi samymi sankcjami będzie musiał liczyć się przedsiębiorca, który taką fakturę ujmie w swojej ewidencji. Sankcje VAT nie będą natomiast dotyczyły osób fizycznych – one w takim przypadku ponosić będą odpowiedzialność przewidzianą przepisami kodeksu karnego.

zobacz także:  Największe firmy farmaceutyczne w Polsce i na Świecie

Spółki zależne Ciechu i podatki

Spółki zależne Ciechu – Ciech Soda Polska, Ciech Cargo i Ciech Pianki – muszą zapłacić łącznie 8,2 mln zł zaległego podatku i 2,3 mln zł zaległych odsetek. Grupa utworzyła na ten cel rezerwy w sprawozdaniu finansowym za 2018 rok.

Dodaj Twój komentarz