czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Wyższa płaca minimalna, Faktury dla paragonów z NIP-em

polskie pieniądze

Czy czeka nas podwyżka pensji do 4000 zł? Taką obietnicę złożyło Prawo i Sprawiedliwość w swojej kampanii wyborczej.

PiS obiecuje 4000 zł płacy minimalnej

Podczas sobotniej konwencji wyborczej w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił program wyborczy swojej partii. Jednym z jego najważniejszych punktów jest kwestia płacy minimalnej. Według tych planów już na koniec 2020 roku miałaby ona wynosić 3000 zł, a na koniec 20023 roku aż 4000 zł.

Kaczyński stwierdził, że jego partia w najbliższej przyszłości musi postawić właśnie na wzrost dochodów społeczeństwa, który powinien być powodowany przez politykę gospodarczą obniżającą bezrobocie i tworzącą rynek pracownika, oraz wspierany przez decyzje o charakterze państwowym.

Wśród innych zapowiedzi znajduje się tworzenie funduszu modernizacji placówek służby zdrowia, na początek w wysokości 2 mld zł, uzupełnianego w razie potrzeby. Oprócz tego ZUS ma być liczony od dochodu, a ryczałt dla małych i średnich przedsiębiorców podnoszony skokowo z 250 tys. euro do miliona, a w przyszłości i do 2 mln euro.

zobacz także:  Opel zmniejsza zatrudnienie w Polsce

Frank najtańszy od miesiąca

Na rynkach finansowych można zaobserwować poprawę nastrojów, która zaowocowała osłabieniem popytu na bezpieczne aktywa. Notowania franka szwajcarskiego spadły w poniedziałek rano poniżej 3,97 zł, osiągając najniższy poziom od miesiąca. Kurs euro obniżył się w okolice 4,33 zł.

Od dwóch tygodni możemy zaobserwować umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spadł z 4,40 zł. PLN kontynuuje ruch wzrostowy. Brak za to na rynkach reakcji na czynniki krajowe, takie jak przedwyborcze deklaracje czy posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Faktury tylko dla paragonów z NIP-em

Od stycznia nie będzie można wystawiać faktur do paragonów bez wskazanego NIP-u nabywcy. Ta zmiana przepisów ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT. Nie należały do rzadkości praktyki wystawiania pustych faktur do paragonów pozostawionych przez klientów i zebranych przez sprzedawcę. Taki proceder szczególnie często miał miejsce przy sprzedaży paliwa i materiałów budowlanych.

Nowa ustawa to skutek nowelizacji art. 106b ustawy o VAT. Nowa zasada wystawiania faktur nie będzie dotyczyć usług taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą.

Stwierdzenie wystawienia faktury do paragonu nie zawierającego NIP-u nabywcy będzie karane nałożeniem na sprzedawcę dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 100% kwoty na danej fakturze. Z takimi samymi sankcjami będzie musiał liczyć się przedsiębiorca, który taką fakturę ujmie w swojej ewidencji. Sankcje VAT nie będą natomiast dotyczyły osób fizycznych – one w takim przypadku ponosić będą odpowiedzialność przewidzianą przepisami kodeksu karnego.

zobacz także:  Umowy gazowe z Rosją i innymi krajami, do kiedy? Jakie warunki?

Spółki zależne Ciechu i podatki

Spółki zależne Ciechu – Ciech Soda Polska, Ciech Cargo i Ciech Pianki – muszą zapłacić łącznie 8,2 mln zł zaległego podatku i 2,3 mln zł zaległych odsetek. Grupa utworzyła na ten cel rezerwy w sprawozdaniu finansowym za 2018 rok.

Dodaj Twój komentarz