piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Spektakularne bankructwa – znane firmy, które zbankrutowały

Telefon Nokia

O bankructwie wielkich firm słyszymy regularnie, jak nie w Polsce, to na świecie. Ku upadkowi chylą się często koncerny, których nie podejrzewalibyśmy np. o niewypłacalność. Nie brakuje wśród nich firm z branży motoryzacyjnej, odzieżowej czy nawet technologicznej. Jakie więc były najbardziej spektakularne bankructwa na świecie i w Polsce?

Kodak

Chyba nie ma osoby, która by nie słyszała o tak popularnej i ogromnej firmie, jaką jest Kodak. Przedsiębiorstwo zasłynęło produkcją sprzętów i akcesoriów fotograficznych oraz filmowych. W wielu kwestiach działania tej firmy były pionierskie dla rozwoju branży technologicznej. Szybki sukces i nowoczesne rozwiązania znalazły jednak następców wśród konkurencji, przez co Kodak zaczął mieć problemy finansowe. Największy kryzys odnotowano na początku XXI wieku. Miały na niego wpływ błędy w zarządzaniu i złe oceny kosztów. Firma złożyła wniosek o ochronę przed upadłością, dokonano restrukturyzacji, spłacono zaległe długi, zminimalizowano koszty itp. Dzięki temu Kodakowi udało się odbudować renomę.

Nokia

Jeszcze większy upadek zaliczyła fińska firma Nokia. Zajmowała się ona produkcją przeróżnych rzeczy. Początkowo były to kable, galanteria, papier itp. Największy sukces Nokia odnotowała w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku, kiedy telefony tej marki były sławne na całym świecie. Firmę zgubiła jednak zbytnia pewność siebie. Zamiast inwestować w nowe technologie, Nokia opierała się na przyzwyczajeniach użytkowników ich telefonów. W tym czasie konkurencja skupiła się na rozwoju smartfonów, a fani Nokii przerzucili się na nowsze rozwiązania. Firma przestała być liderem w branży, a w dodatku pojawiły się problemy w zarządzaniu, co miało poskutkować masowymi zwolnieniami. W 2013 roku Microsoft przejął od Nokii dział telefonów komórkowych, jednak nie kontynuował produkcji pod szyldem tej fińskiej marki

zobacz także:  Co można i co warto ubezpieczyć?

Pontiac

Pontiac to kultowa już amerykańska marka motoryzacyjna. Zasłynęła produkcją wyjątkowych samochodów osobowych, które wiele osób zna z zagranicznych filmów. Pontiac jako jedna z nielicznych firm przetrwała Wielki Kryzys w latach 30. XX wieku, to jednak nie uchroniło jej przed późniejszymi problemami. Pontiac należał do koncernu General Motors, a ten miał spore problemy na początku XXI wieku. To poskutkowało zniknięciem marki z rynku w 2010 roku. Pracę w zakładach Pontiac straciły tysiące osób, zakończono też oficjalnie produkcję samochodów osobowych pod tym szyldem.

Alma

Nie tylko zagraniczne firmy zaliczają spektakularne upadki. Na naszym rynku było tak z siecią sklepów Alma. Co prawda podjęto kilka kroków, które miały na celu uratowanie spółki, próbował to robić m.in. szef polskich struktur E. Leclerca, ale nie odniosło to skutku. Sąd ogłosił upadłość spółki Alma Market. W tym czasie zamknięto ogromną ilość sklepów w całej Polsce, a pracę straciły tysiące osób. Było to jedno z większych bankructw na współczesnym polskim rynku finansowym.

komentarze 3

  1. maniak pisze:

    Nokia zaliczyła naprawdę spektakularny upadek. To był szok, bo świetnie sobie radziła i miała właściwie monopol na rynku telefonów komórkowych.

  2. ElektroFan pisze:

    A ja dalej nie mogę pogodzić się z upadkiem Nokii, to były na prawdę świetne telefony… Dziwne, że nikt nie chciał wykupić praw do nazwy, w końcu tę markę znali ludzie na całym świecie, na pewno była wiele warta.

  3. Tomasz pisze:

    Jest jeden szkopuł firma Nokia wciąż działa i produkuje doskonałem telefony. Skad informacje , że nie ma firmy??

Dodaj Twój komentarz