środa, 29 maja 2024
HotMoney

Soczewki kontaktowe – typy soczewek, ile kosztują soczewki?

oko w zbliżeniu

Słaby wzrok stanowi poważne utrudnienie w codziennym życiu. Z problemem tym można sobie radzić za pomocą okularów, nie ma jednak co ukrywać, że nie jest to najwygodniejsze z możliwych rozwiązań, a niektórzy nie są jego zwolennikami również ze względów estetycznych. Zamiast tego można więc zdecydować się na soczewki kontaktowe. Ale jaki ich rodzaj wybrać? I ile to będzie kosztować?

Soczewki twarde i miękkie

Głównym podziałem, jaki można zastosować wobec soczewek, jest podział na twarde i miękkie. Soczewki miękkie to te najpopularniejsze. Ich elastyczna struktura sprawia, że nie muszą być dopasowywane indywidualnie do oka. Są produkowane masowo, co wpływa na ich niską cenę, charakteryzują się jednak niewielką trwałością – zwykle po miesiącu trzeba je wymienić.

Soczewki twarde natomiast stosowane są w przypadku konkretnych dolegliwości, przyczyniających się do większych i bardziej skomplikowanych wad wzroku. Są dobierane indywidualnie, aby w jak najlepszy sposób mogły korygować wadę wzroku. Mogą je nosić też osoby z zespołem suchego oka, który jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek miękkich. Poza tym soczewki twarde są droższe, ale i trwalsze – można je nosić nawet do dwóch lat.

zobacz także:  Ile kosztują soczewki: czarne, kolorowe, powiększające oko?

Soczewki miesięczne, dwutygodniowe i dzienne

Innym kryterium podziału jest termin przydatności soczewek. Soczewki dzienne to takie, które zakłada się rano, a wieczorem wyrzuca. To wygodne rozwiązanie dla tych, którzy noszą soczewki zamiennie z okularami – nie będą musieli troszczyć się o ich przechowywanie i zaoszczędzą na specjalistycznym płynie, który do tego celu służy.

Soczewki typu „dzień i noc”

Istnieją też soczewki, których nie trzeba zdejmować na noc, ponieważ przepuszczają one dużą ilość tlenu i nie wywołują dyskomfortu, gdy śpimy. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy wiemy, że przez jakiś czas będziemy mieli utrudniony dostęp do łazienki, więc wkładanie i wyjmowanie tradycyjnych soczewek może sprawiać problemy.

Ortosoczewki

Ortosoczewki, czyli soczewki ortokeratologiczne działają na innej zasadzie niż te zwyczajne. Nie zakłada się ich na dzień, lecz na noc. Podczas snu kształtują one rogówkę w taki sposób, że zapewniają nam prawidłowe widzenie w ciągu dnia. Na początku żeby utrzymać dobry wzrok trzeba zakładać je każdej nocy, później jednak częstotliwość można zmniejszać, aż wreszcie wystarczy zakładać je dwa razy w tygodniu.

zobacz także:  Jak zrobić przelew natychmiastowy? Ile to kosztuje?

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Komplet dziesięciu soczewek jednodniowych to koszt 20 bądź 30 zł. Para soczewek dwutygodniowych kosztuje 30 zł lub nieco więcej. Do takich soczewek trzeba już jednak dokupić pojemniczek oraz płyn do przechowywania. Butelka płynu do soczewek o pojemności 120 ml kosztuje około 20 zł i powinna wystarczyć na miesiąc. Soczewki miesięczne kosztują tyle samo, czyli od 30 zł za parę, zatem ich miesięczny koszt jest w ostatecznym rozrachunku niższy.

Soczewki ortokeratologiczne wiążą się już z naprawdę dużymi kosztami, ponieważ muszą być jak najprecyzyjniej dopasowane do parametrów oka. Toteż para kosztuje od 2000 do 3000 zł. A do tego dochodzą jeszcze koszty dodatkowe, na przykład wizyty wstępnej i wizyt kontrolnych.

1 komentarz

  1. brele pisze:

    Drogie są soczewki, okulary to jednak znacznie bardziej ekonomiczne wyjście. Osobiście bardzo nie lubię grzebać przy oczach, dlatego raczej nie zdecyduję się na takie rozwiązanie.

Dodaj Twój komentarz