piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Rząd dopłaci Ci do czynszu! Co trzeba wiedzieć o programie Mieszkanie na start?

Blok z balkonami

To, że będą dopłaty do czynszu jest już pewne. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma to zagwarantować. Średnio mają one wynosić od 300 do 500 zł w zależności od sytuacji rodzinnej. Od kiedy więc można starać się o dopłaty do czynszu i kto może liczyć na takie wsparcie?

Dopłaty do czynszu – od kiedy?

Termin dopłat do czynszu został konkretnie ustalony i potwierdza go ustawa. Program dopłat ruszy już na początku przyszłego roku, czyli 01.01.2019. Co ważne, ten system wspierania finansowego może trwać do maksymalnie 15 lat.

Kto może skorzystać z dopłat do czynszu?

W założeniu program ten skierowany jest do ludzi młodych, rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych oraz starszych. Aby móc z niego skorzystać trzeba spełniać określone wymogi. Głównie z takiej pomocy będą mogły skorzystać osoby o umiarkowanych i niskich dochodach. Co ważne, wynajem będzie mógł dotyczyć lokali towarzystw budownictwa społecznego (TBS), spółdzielni mieszkaniowych oraz wynajmu na rynku komercyjnym, co większa liczbę osób uprawnionych do dotacji.

zobacz także:  Kiedy należy wstawić i ile kosztuje stała proteza zębowa?

Dopłaty korzystne dla rodzin 4+

Według rządowych danych, największe dotacje otrzymają 4-osobowe rodziny. Konkretna kwota zależna będzie od sytuacji materialnej, ale też od lokalizacji, czyli danego miasta. Szacuje się, że największe wsparcie dostaną mieszkańcy Warszawy i Gdańska. Wyniosą one nieco ponad 500 zł miesięcznie. Na mniej, bo ponad 400 zł mogą liczyć mieszkańcy Krakowa, Wrocławia i Katowic. Najmniej, bo około 300 zł otrzymają osoby z województwa opolskiego.

Warunki uzyskania dopłat do czynszu

Jako pierwsze brane pod uwagę są kryteria dochodowe oraz majątkowe. Osoba chcąca skorzystać ze świadczeń nie może być właścicielem lub współwłaścicielem innego mieszkania czy nieruchomości. Warunkiem jest także podpisanie umowy najmu w wyniku naboru, który prowadzony będzie przez właściwą gminę lub spółkę gminną. W tym celu należy sprawdzić, które gminy biorą udział w Programie na start i zapoznać się z Biuletynem Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego. Następnie należy złożyć wniosek i czekać na rozpatrzenie. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, wtedy należy wypełnić wniosek o przyznanie dopłaty do czynszu u dołączyć do niego niezbędne dokumenty, w tym te o dochodach. O tym, czy ktoś dostanie dotacje czy nie zadecyduje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych grudzień 2019

komentarze 2

  1. felka pisze:

    Czyli dotyczy to zarówno osób wynajmujących jak i posiadających mieszkanie własnościowe czy tylko wynajmu? Nie bardzo zrozumiałam niestety.

  2. Damian pisze:

    Dopłaty do czynszu dla najuboższych – to rozumiem. Nie 500+ dla wszystkich czy zasiłki, które nie są sprawdzane na co idą.

Dodaj Twój komentarz