wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie, krytyka słów RPO… – przegląd 21 czerwca 2019

Panorama Iranu

21 czerwca, mimo trwającego w Polsce długiego weekendu, przyniósł mnóstwo istotnych wydarzeń. W USA prezydent Trump podjął decyzję o ataku na Iran, sytuacja na Bliskim Wschodzie stała się napięta, niektóre linie lotnicze zmieniły nawet trasy lotów z obawy przed niebezpieczeństwem. W Polsce natomiast fala krytyki spadła na Rzecznika Praw Obywatelskich, a jeden z najpopularniejszych księży – Michał Misiak, został ekskomunikowany. Co warto wiedzieć o wydarzeniach z 21 czerwca?

Trump podejmuje decyzję o ataku, a potem ją odwołuje

Sytuacja na Bliskim Wschodzie od lat jest napięta. Oliwy do ognia dolał fakt, że irańska Gwardia Narodowa zestrzeliła 20.06.2019 r. amerykańskiego drona znajdującego się nad Zatoką Perską, a wcześniej zaatakowano 2 tankowce w Zatoce Omańskiej. Prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o zaatakowaniu Iranu. Chwilę później dyspozycję odwołał, ale zapowiedział nałożenie sankcji na Iran, by kraj ten nie uzyskał dostępu do broni jądrowej. Później jednak słowa swoje tłumaczył, że wcale nie odwołał decyzji o ataku, a jedynie ją wstrzymał i nic nie jest wykluczone. Iran odrzuca oskarżenia USA co do ataku na tankowce, a dron miał według ich informacji wtargnąć w przestrzeń powietrzną tego kraju. Napięta Sytuacja na Bliskim Wschodzie poskutkowała różnego rodzaju konsekwencjami. Większość linii lotniczych zrezygnowało z przelotu nad Zatoką Omańską z obawy o bezpieczeństwo pasażerów.

zobacz także:  Jak założyć, zamknąć konto w banku?

RPO skrytykowany za swoją wypowiedź

20.06.2019 r. na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich ukazało się oświadczenie, w którym skrytykował on działania policji. Chodzi o głośną sprawę zamordowania 10-latki z Mrowin. Domniemany zabójca został wyprowadzony z domu bez kompletnych ubrań i butów, miał skute ręce i nogi. Według Adama Bodnara jest to niehumanitarne potraktowanie człowieka i pogwałca to konstytucję oraz umowy międzynarodowe. Krytycy Rzecznika Praw Obywatelskich przypisują mu obronę interesów przestępcy, jednak wpływ na to ma fakt, iż sprawa ta stała się bardzo medialna i każdego dnia śledzono jej rozwój.

Ks. Michał Misiak ekskomunikowany

Ksiądz Michał Misiak zasłynął z innowacyjnych technik nawracania chrześcijan. Chodził na wizyty po kolędzie do prostytutek, spowiadał na ulicy, organizował chrześcijańskie imprezy muzyczne, wyrażał głośny sprzeciw powstającym sklepom z dopalaczami. Okazało się jednak, że ksiądz Misiak został ekskomunikowany. Nie może on nosić sutanny ani szat liturgicznych, sprawować i przyjmować sakramentów, sprawować urzędów kościelnych, posług i innych zadań. Według nieoficjalnych informacji, kara ta spowodowana jest odstępstwem od wiary. Ksiądz Misiak miał przyjąć chrzest w innym wydaniu i „przejść” do protestantów. W jego intencji organizowane są już różne akcje, jedną z nich jest post. Wierni modlą się, by Michał Misiak powrócił do kościoła katolickiego i nadal sprawował swoją posługę.

zobacz także:  Facebook wprowadza nową usługę: inteligentne ogłoszenia o pracę

Dodaj Twój komentarz