Są zawody, które są szczególnie cenione. To tych pracowników pracodawcy szukają najczęściej. Jeśli jest się więc na etapie poszukiwania drogi zawodowej lub chce się przekwalifikować, to warto poznać właśnie te profesje. W nich o pracę nie będzie trudno.
- W jakich branżach jest niedobór pracowników?
- Jakich pracowników fizycznych brakuje na rynku?
- Najbardziej poszukiwane zawody
W jakich branżach jest niedobór pracowników?
Okazuje się, że są branże, w których już dzisiaj widać deficyt pracowników, a będzie z tym jeszcze gorzej. Mimo, że bezrobocie spada, to są pracodawcy, którzy nie potrafią znaleźć pracowników. Głównie dlatego, że nie mają odpowiednich kwalifikacji lub nie chcą takiej pracy wykonywać. Jakich branży to dotyczy?
Przede wszystkim problemy z pracownikami mają w branży budowlanej. Poszukują murarzy, spawaczy, ślusarzy, operatorów maszyn, elektryków, stolarzy, hydraulików. Szukają również kierowców w branży transportowej, spedycyjnej. Problem z pracownikami jest w gastronomii, przetwórstwie żywności, potrzebni są na przykład piekarze, cukiernicy, szefowie kuchni. Nie można też nie wspomnieć o służbie zdrowia i o deficycie pielęgniarek i położnych.
Jakich pracowników fizycznych brakuje na rynku?
Jest kilka zawodów, które od lat pojawiają się wśród listy deficytowych. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwają się kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Z podobnych wymienić należy kierowców autobusów, mechaników samochodowych.
O pracę nietrudno jest również, jeśli poszukuje się zatrudnienia jako spawacz, ślusarz, operator obrabiarek skrawających. W branży budowlanej brakuje cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, robotników obróbki drewna i stolarzy, monterów instalacji budowlanych.
Pewną pracę mają też elektromechanicy i elektromonterzy. Z zawodów niejako fizycznych, w których wciąż jest za mało pracowników wymienić warto: krawców i pracowników produkcji odzieżowej, kucharzy, piekarzy i szefów kuchni, a także fryzjerów.
Poszukiwane są też pielęgniarki, położne, nianie i opiekunki osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.
Najbardziej poszukiwane zawody
Oczywiście to nie wszystko. Jest jeszcze więcej zawodów, do których wykonywania nie ma wystarczającej ilości chętnych. Są to wykwalifikowane osoby, które najczęściej mają określone specjalizacje, jak programiści, samodzielne księgowe, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, ale także przedstawiciele handlowi. W Polsce brakuje też project managerów, tłumaczy, webmasterów, grafików komputerowych.
Co ciekawe, o ile pracy w tradycyjnych sklepach i magazynach ubywa, to w branży e-commerce poszukiwani są pracownicy. Jednak najbardziej cenieni są ci, którzy mają już wiedzę i doświadczenie. To oni są w stanie wpłynąć realnie na wyniki sprzedaży online.
Nieco powiązane z tym social media również wymagają osób, które znają się na temacie. Specjalista ds. marketingu w internecie, w tym współpracy z influencerami z pewnością będzie potrzebny w niejednym przedsiębiorstwie e-commerce, chociaż nie tylko tam.
W branży IT zawsze będzie praca. Wystarczy zerknąć na ogłoszenia, od razu widać ile jest anonsów w tej kategorii.
To prawda, też mam wrażenie, że w branży IT zawsze będzie praca. No ale nie jest to zajęcie dla każdego. Wymaga studiów i wiedzy, nie mówiąc o umiejętnościach. Nawet po studiach IT można się do tej pracy po prostu nie nadawać.