środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Mickey Mouse, Donald… Kto jest właścicielem kultowych postaci Disneya?

Figurka Myszki Miki

Któż z nas nie zna Myszki Miki, Kaczora Donalda czy psa Pluto? Wszystkie te postaci z bajek łączy osoba Walta Disneya, który jest za nie odpowiedzialny. To właśnie on stworzył prawdziwe imperium, w którym powstało i nadal powstaje wiele animacji i filmów, nie tylko dla dzieci. Co wiadomo o „The Walt Disney Company” i kto jest obecnie jej właścicielem?

Kim był Walt Disney?

Wszystko zaczęło się od Walta Disneya, amerykańskiego reżysera, scenarzysty i animatora. To właśnie on, razem z bratem Royem Olivierem, założył w 1923 roku w Burbank „Walt Disney Productions”, odpowiedzialne za powstawanie, ale i rozwój przemysłu rozrywkowego w USA. Walt wielokrotnie nominowany był do Oscarów, a ostatecznie otrzymał aż 26 statuetek, w tym 4 honorowe. Walt Disney założył też w 1955 roku pierwszy na świecie park rozrywki Disneyland w Kalifornii. Kolejne obiekty wybudowano na Florydzie, w Japonii, Paryżu, Hongkongu, Szanghaju itd. W sumie jest ich 14.

„The Walt Disney Company” obecnie

Aktualnie wartość rynkowa „The Walt Disney Company” przekracza 40 miliardów dolarów. Koncern składa się z kilku przedsiębiorstw, w tym „Walt Disney Motion Pictures Group”, „Disney Music Group” itd. Jest też właścicielem sieci telewizyjnej „ABC” i stacji telewizyjnych „Disney Channel” czy „ABC Family”. Obecnie „Disney” to jedna z największych i najbardziej znanych wytwórni, a jej właścicielem jest Robert Iger.

zobacz także:  Najmodniejsze kolory samochodów, jakie kolory samochodów lubią Polacy?

Kim jest właściciel „Disneya”?

Od 2000 roku prezesem „The Walt Disney Company” jest Robert Iger. W 2005 roku został on również dyrektorem generalnym koncernu. Iger to amerykański biznesmen, który wcześniej pracował na stanowisku prezesa sieci telewizyjnej „ABC”. To właśnie on był odpowiedzialny za przejęcie studia „Pixar”, „Marvel Entertainment” i „Lucas Film”. Dzięki niemu też wybudowano parki rozrywki w Azji, a wartość „The Walt Disney Company” wzrosła kilkukrotnie.

Filmy animowane „Disneya”

„Disney” najbardziej znany jest z filmów animowanych, nie tylko tych o Myszce Miki czy Kubusiu Puchatku. Jeszcze w latach 30. i 40. XX wieku powstały takie produkcje jak „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”, „Pinokio” i „Bambi”. W późniejszych latach można było oglądać bajki „Piotruś Pan”, „Zakochany kundel”, „101 dalmatyńczyków”, „Księga dżungli” czy „Mała Syrenka”. Jednak największe zainteresowanie filmami „Disneya” i to na całym świecie pojawiło się w latach 90. XX wieku, kiedy to w kinach wyświetlano takie filmy jak „Król Lew”, „Pocahontas”, „Alladyn”, „Piękna i Bestia”, „Hercules”, „Mulan”, czy „Tarzan”. Po 2000 roku również powstało sporo kasowych produkcji, m.in. „Mój brat niedźwiedź”, „Rogate ranczo” „Kurczak Mały”, „Dżungla”, „Piorun”, czy „Kraina Lodu”.

zobacz także:  Ile emigranci przywożą, wysyłają pieniędzy do Polski?

Filmy i seriale „Disneya” dla dorosłych

Dorośli widzowie również często oglądają produkcje, za które odpowiedzialna jest wytwórnia „Disney”. Wśród nich są takie tytuły jak: „Anatomia prawdy”, „Chirurdzy”, „Gotowe na wszystko”, „Współczesna rodzina”, „Dynastia”, „Miasteczko Twin Peaks”, „Aniołki Charliego”, „Zakonnica w przebraniu”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, „Okup”, „Zaklinacz koni”, „Pod słońcem Toskanii”, „Muppety”, czy „Piraci z Karaibów”.

komentarze 3

  1. bambi pisze:

    Disney to jedna z bardziej wartościowych marek. Widać, że mają monopol na większość produkcji, ale też niemal wszystko co robią odnosi spory sukces kasowy.

  2. Wojtek pisze:

    Kto jest właścicielem. Dowiem sie bo ten co piszecie to robol

  3. mada pisze:

    Właściciel przynajmniej nie jakieś *****.

Dodaj Twój komentarz