wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Mafia lekowa, Odbudowa Notre Dame… – przegląd 16 kwiecień 2019

medykamenty

Zatrzymano kolejne osoby zamieszane w działania tak zwanej mafii lekowej. Tymczasem we Francji zaczyna się zbieranie środków na odbudowę katedry Notre Dame.

Mafia lekowa

Funkcjonariusze z białostockiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięć osób w śledztwie dotyczącym tak zwanej mafii lekowej, wywożącej leki z Polski za granicę. W czasie działania grupy w latach 2017-2018 wywieziono z kraju leki o łącznej wartości 18 mln zł, pochodzące z 38 aptek.

Zatrzymane osoby prawdopodobnie współpracowały z grupą w ramach odwróconego systemu dystrybucji medykamentów. Z powiązanych z nimi aptek zbywane były leki w dużych ilościach, które następnie trafiały do hurtowni, by ostatecznie zostać wywiezione z Polski. Wśród skupowanych leków znajdowały się te, które w wykazie Ministerstwa Zdrowia figurowały jako zagrożone brakiem dostępności na terenie kraju, między innymi przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwpsychotyczne.

Obecnie trwają przeszukania mieszkań i miejsc pracy zatrzymanych. Już wcześniej w sprawie tej zatrzymano i postawiono zarzuty jedenastu osobom.

Odbudowa Notre Dame

Prezydent Francji Emmanuel Macron w transmitowanym na żywo orędziu do narodu zapowiedział, że katedra Notre Dame, zniszczona w wyniku pożaru, zostanie odbudowana już w ciągu pięciu lat. W przemówieniu Macron podkreślił też, że w obliczu tragedii dała się zaobserwować zdolność Francuzów do zmobilizowania się i zjednoczenia.

zobacz także:  Ile kosztuje tort weselny? I ceny innych weselnych must have

Nie oceniono jeszcze rozmiaru strat, ale można spodziewać się, że odbudowa pochłonie setki milionów euro. Już zadeklarowali się pierwsi darczyńcy. Francuski koncern energetyczny Total zapowiedział przekazanie na odbudowę katedry 100 mln euro. Mer Paryża Anne Hidalgo zaproponowała, by zorganizować międzynarodową konferencję darczyńców. Jednocześnie ogłosiła, że merostwo przeznaczy na odbudowę 50 mln euro z budżetu miasta.

Rosyjskie obywatelstwo dla mieszkańców Donbasu

Rosyjskie władze zamierzają zezwolić mieszkańcom republik ludowych w ukraińskim Donbasie na uzyskanie w trybie uproszczonym rosyjskiego obywatelstwa. Źródła informują, że zaraz po wyborach prezydenckich na Ukrainie Władimir Putin może wydać odpowiedni dekret w tej sprawie.

We wprowadzonych 29 marca tego roku poprawkach do ustawy o obywatelstwie Federacji Rosyjskiej określone są sytuacje, w których dopuszczone jest przyznanie obywatelstwa w trybie uproszczonym. Dotyczy to sytuacji, w których obywatelstwo jest potrzebne, by udzielić pomocy i wsparcia obywatelom obcych państw i bezpaństwowym, którzy przybyli do Rosji z krajów, gdzie władze prześladowały ich z powodów politycznych, lub gdzie doszło do zbrojnych konfliktów bądź państwowych przewrotów.

Ocenia się, że do otrzymania rosyjskiego obywatelstwa będzie pretendować około 3,5 mln osób. Na pozytywne rozpatrzenie sprawy liczyć będą mogli ci, którzy posiadają już paszport wydany przez separatystów i oddadzą paszport ukraiński. Uproszczone procedury nie wymagają pobytu na terytorium Rosji przez okres przekraczający pięć lat, ani zdawania egzaminu.

zobacz także:  Czym jest PayPal? Jak płacić przez PayPal?

1 komentarz

  1. Maria pisze:

    No tak, to już wiadomo dlaczego u nas brakuje niektórych leków. Ta mafia lekowa pewnie ma wiele osób, które dla niej pracują, mam nadzieję, że wszyscy zostaną za to ukarani.

Dodaj Twój komentarz