czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Kto musi mieć kasę fiskalną, dla kogo obowiązkowa kasa fiskalna?

mężczyzna wkłada pieniądze do kasy fiskalnej

Coraz więcej grup przedsiębiorców jest zobowiązanych do posiadania kasy fiskalnej. Zmieniają się przepisy, nowelizowana jest ustawa podatkowa, zmniejsza się liczba osób, która może skorzystać ze zwolnień z obowiązku posiadania urządzenia rejestrującego. Kto więc musi korzystać z kasy fiskalnej? O czym powinien pamiętać przedsiębiorca, który jest zobligowany do rejestrowania sprzedaży?

Zakup kasy fiskalnej – co warto wiedzieć?

Przedsiębiorcy, którzy mają w planach rozpoczęcie sprzedaży i zakup kasy fiskalnej, powinni zgłosić ten zamiar do właściwego urzędu skarbowego. Należy poinformować instytucję o liczbie urządzeń rejestrujących, które mają zostać zakupione, o ich miejscu zamontowania, o dacie startu ewidencjonowania sprzedaży. Kolejnym krokiem jest nabycie tych urządzeń. Kasy fiskalne kupisz w sklepach, także internetowych, niektóre z nich oferują zakupy ratalne dla firm. Kolejnym krokiem jest fiskalizacja, dopiero wtedy urządzenie będzie gotowe do użycia.

Kasa fiskalna – kto musi ewidencjonować sprzedaż?

Przepisy prawne jasno wskazują, kto nie może skorzystać ze zwolnień od obowiązku posiadania urządzeń rejestrujących. Wśród takich osób wymienia się przedsiębiorców, których działalność dotyczy sprzedaży gazu płynnego, przewozów pasażerskich, samochodowych, usług taksówkarskich. Kasy fiskalne są obowiązkowe w firmach, zajmujących się sprzedażą wybranych silników spalinowych, sprzętu RTV i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego (poza częściami i akcesoriami do sprzętu i wyposażenia), zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych. Ponadto zobligowani do posiadania urządzenia rejestrującego są przedsiębiorcy, którzy trudnią się sprzedażą wyrobów z metali szlachetnych, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, perfum i wód toaletowych.

zobacz także:  Otwarcie sali zabaw: koszty, warunki, wymogi

Kasy fiskalne w usługach

Nie tylko działalność oparta na tradycyjnej sprzedaży podlega ewidencjonowaniu. Zalicza się do tego również przedsiębiorców, którzy świadczą różnego rodzaju usługi. Wśród nich wymienia się warsztaty zajmujące się naprawą pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów, zakłady wulkanizacyjne, stacje diagnostyczne. Kasy fiskalne obowiązują również w branży medycznej. Ewidencjonowane muszą być usługi w zakresie opieki medycznej. Dotyczy to lekarzy i stomatologów. Urządzenie rejestrujące muszą posiadać także firmy zajmujące się usługami doradztwa podatkowego i usługami prawniczymi. Ponadto, kasy fiskalne powinni posiadać fryzjerzy, kosmetyczki, instytucje kulturalne, rozrywkowe i rekreacyjne oraz właściciele restauracji i firm cateringowych.

Niektóre przepisy rozporządzenia Ministra Finansów zawierają wyłączenia od tych zapisów, warto więc zapoznać się ze szczegółami tego dokumentu. Zakup kasy fiskalnej może wiązać się ze sporym wydatkiem dla początkujących przedsiębiorców. Dobrze wiedzieć, że jest jednak ulga, z której skorzystać może wielu właścicieli firm, dotyczy ona zakupu kasy fiskalnej online.

Dodaj Twój komentarz