środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

KRD – czym jest krajowy Rejestr Długów i jakie informacje gromadzi?

Kalkulator, obliczenia

Krajowy Rejestr Długów działa od 4 sierpnia 2003 roku w formie spółki akcyjnej.Uznaje się, że jest to pierwsze uruchomione w Polsce biuro informacji gospodarczej pomagające w weryfikowaniu stanu finansowego klienta, który chce wziąć pożyczkę. Czy warto obawiać się wpisu do KRD i kto może umieścić w nim informacje?

Czym jest Krajowy Rejestr Długów?

Krajowy Rejestr Długów prowadzi bazę danych dłużników, zarówno osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych. Oprócz negatywnej historii finansowej można w KRD znaleźć i pozytywne informacje odnośnie zobowiązań w bankach. Krajowy Rejestr Długów jest największą w kraju platformą wymiany informacji i danych gospodarczych. Zajmuje się także przechowywaniem, przetwarzaniem i udostępnianiem danych dotyczących sytuacji finansowej osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Przed udzieleniem klientowi kredytu czy pożyczki wiele instytucji pożyczkowych sięga do informacji zawartych w KRD, które pomagają w weryfikacji wiarygodności finansowej osoby pożyczającej pieniądze.

Jakie informacje znajdują się w KRD?

W Krajowym Rejestrze Długów znajdują się informacje dotyczące zadłużenia oraz terminowego wywiązywania się ze zobowiązań wobec instytucji finansowych. Warto wyjaśnić kiedy wpis trafia do KRD i kto może wystąpić o umieszczenie danych o dłużniku? Mogą to zrobić zarówno przedsiębiorcy, osoby fizyczne, osoby prowadzące działalność gospodarczą jak i różne instytucje w tym instytucje gminne. KRD regularnie publikuje statystyki, które pokazują jaki jest stan zadłużenia w poszczególnych branżach i sektorach gospodarczych.

zobacz także:  Nadwyżki CO2 czym są, na czym polega ich sprzedaż?

Kto może znaleźć się w KRD?

Do KRD mogą trafić osoby, które podpisały zobowiązanie finansowe na przykład takie jakim są kredyt konsumenckie, kredyty gotówkowe, kredyty dla firm, a wynoszą one od 200zł dla osoby fizycznej, a 500zł dla firmy. W Krajowym Rejestrze Długów mogą się pojawić osoby, których zobowiązanie finansowe wymaga spłaty w terminie 60 dni oraz wtedy kiedy od momentu wezwania dłużnika do zapłaty minęło 30 dni. Czy tylko te osoby mogą znaleźć się w Krajowym Rejestrze Długów? Możliwość znalezienia się w KRD mają także te osoby, które udostępniły kredytodawcom swoje dane osobowe oraz numer PESEL. W przypadku firmy jest to nazwa, adres siedziby, a także numer NIP.

Czy z Krajowego Rejestru Długów można usunąć swoje dane?

Wiadomo, że dłużnik raz wpisany do KRD będzie miał problemy z zaciągnięciem pożyczki gotówkowej czy wzięciem kredytu (a nawet skorzystaniem z leasingu). Wykreślenie z KRD jest możliwe dopiero po uregulowaniu zobowiązań za które trafił do rejestru. Po uregulowaniu długu wierzyciel dłużnika ma obowiązek w ciągu 14 dni od zapłaty wykreślić swojego klienta z KRD. Natomiast sam rejestr ma kolejne 7 dni na wykonanie tego zadania.

zobacz także:  Kredyty chwilówki, dlaczego to wciąż popularne pożyczki gotówkowe?

Jakie są różnice i podobieństwa między BIK i KRD?

Zarówno sprawdzenie się w BIK i KRD kosztuje, z tym, że Krajowy Rejestr Długów ma ustalone kwoty jakie należy zapłacić, by wygenerować raport. W przypadku BIK i na przykład Raportu Kredytowego Plus koszt to 36zł. Nie wszystkie instytucje mają prawo wpisać dłużnika do BIK, nie może tego zrobić ubezpieczyciel OC, firma windykacyjna czy jakikolwiek inny wierzyciel. Prawo to mają natomiast banki i niektóre parabanki. Do Krajowego Rejestru Długów wpisać dłużnika może wiele spółek, a nawet spółdzielnia mieszkaniowa. W BIK-u widnieje się przez okres 5 lat od daty spłaty, natomiast wpis w KRD zostaje usunięty po kilkunastu dniach od dokonania wpłaty.

komentarze 2

  1. zainteresowana pisze:

    Czyli jednak można się „wykreślić” z KRD, wystarczy spłacić wszystkie zobowiązania. Myślałam, ze taka negatywna historia zostaje już „na zawsze”.

  2. Anka pisze:

    BIK i KRD – niby każdy się boi, a są przecież bardzo przydatne. Ja jestem za. Grunt to robić wszystko, by nie trafić na listę.

Dodaj Twój komentarz