piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Kary za jazdę na gapę pociągiem, autobusem – co grozi, jakie kary, czy można się odwołać?

Siedzenia w autobusie

Chociaż większość osób przestrzega prawa i zawsze ma ze sobą bilet jadąc pociągiem lub autobusem, niektórzy wolą jechać na gapę i nie ponosić żadnych kosztów transportu. Zdarza się, że o zakupie lub po prostu skasowaniu biletu można czasem zwyczajnie zapomnieć. Wtedy zazwyczaj pojawiają się osoby, które są odpowiedzialne za egzekwowanie biletów. Jakie są więc kary za jazdę na gapę pociągiem i autobusem?

Kiedy można dostać karę w autobusie lub w pociągu?

Wbrew pozorom karom podlegają nie tylko ci, którzy podróżują na gapę, chociaż w ich przypadku wysokość mandatów jest znacznie wyższa. Liczyć się z konsekwencjami finansowymi muszą także te osoby, które nie mają ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienia do ulgowego lub bezpłatnego przejazdu.

Jakie są kary za brak biletu lub brak dokumentów?

Ceny transportu różnią się w poszczególnych miastach, zatem też nie można ustalić jednej uniwersalnej kwoty, która jest przyjęta w całym kraju. Mogą też one zależeć od ilości kilometrów, szczególnie w przypadku pociągów. Przyjmuje się, że wysokość mandatu za brak biletu wynosi 50-krotność ceny najtańszego biletu. Jeśli natomiast chodzi o brak dokumentów uprawniających do ulgi, wtedy kara wynosi 40-krotność najtańszego biletu.

zobacz także:  Oszustwa podczas wakacji, na co uważać?

Kiedy można umorzyć karę?

Na umorzenie kary mogą liczyć głównie ci, którzy nie mieli ze sobą stosownych dokumentów. Jeśli w ciągu 7 dni przedstawią je oni we właściwym miejscu wraz z wezwaniem do zapłaty, wtedy kara zostanie umorzona.

Dodatkowe kary w środkach komunikacji

Na tym nie koniec kar w środkach transportu. Z mandatem muszą liczyć się także osoby, które przewożą rzeczy lub zwierzęta, na które wymagane jest posiadanie dodatkowego biletu. Wśród tych rzeczy zazwyczaj są bagaże powyżej określonych wymiarów. Jakich? To trzeba sprawdzać w regulaminach przewoźników, aby nie być zaskoczonym. Zarówno one, jak i niektóre zwierzęta, powinny mieć bilet. Za jego brak można otrzymać mandat w wysokości 20-krotności biletu. Kolejnym zachowaniem, które może poskutkować karą, jest zatrzymanie środka transportu lub zmiana trasy bez uzasadnionej przyczyny. Wtedy trzeba liczyć się z mandatem będącym 150-krotnością ceny biletu.

Konsekwencje mandatów za brak biletów

Kary za brak biletów lub dokumentów są oczywiste i należy się z tym pogodzić. Osoby, które jeżdżą na gapę muszą uregulować płatności, w przeciwnym razie dotkną ich poważne konsekwencje. Opłaty najlepiej dokonywać od razu u konduktora lub kontrolera. Wtedy te kary są znacznie tańsze. Osoby, które nie uregulują natychmiast płatności, dostają wezwanie do zapłaty. Są wylegitymowane i otrzymują specjalny druk do opłacenia. Jeśli pasażer na gapę odmówi podania personaliów, wówczas kontrolerzy lub konduktorzy mają prawo do wezwania służb mundurowych. Jeśli będzie to miało negatywny skutek, np. opóźnienie pociągu, wtedy można nałożyć takiemu pasażerowi grzywnę. Odmowa przyjęcia wezwania do zapłaty na niewiele się zda, ponieważ i tak, jeśli mandat nie zostanie uregulowany, będzie można rozpocząć proces windykacji.

zobacz także:  Czy warto założyć wspólne konto bankowe?

komentarze 2

  1. Igor pisze:

    No i dlatego warto zawsze kupować bilet. Teraz można nawet zrobić to w telefonie, wystarczy mieć do tego odpowiednią aplikację.

  2. mam watpliwosci pisze:

    A te kary są w ogóle egzekwowane? Jak studiowałam, sporo moich znajomych jeździło na gapę i nigdy tych mandatow nie płacili. a one się przecież przedawniają po jakims czasie.

Dodaj Twój komentarz