piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Jak wynająć samolot? Ile kosztuje czarter samolotu?

Lecący samolot

Pytanie o to, ile kosztuje wynajęcie samolotu wcale nie jest takie dziwne, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy podróże lotnicze stały się tak powszednie. Rzecz jasna czarter samolotu nie należy do częstych wyborów ani tanich. Ile jednak to kosztuje? Kiedy najczęściej decydujemy się na wynajęcie samolotu?

Czym są loty czarterowe?

Czarter samolotu to nic innego wynajęcie samolotu z załogą lub bez na określony czas i w określonym celu, którym jest organizacja samodzielnego transportu i podróży. Najczęściej wykorzystują to biura podróży, rezerwując loty aby dowieźć klientów do miejsca wakacji. Zakres usług czarterowych jest jednak znacznie szerszy, ponieważ często korzystają z tego także firmy w celu podróży biznesowych. Popularne stały się także loty turystyczne, widokowe, jak również umożliwiające zrealizowanie transportu czy konkretnej usługi.

Dla kogo wynajem samolotów?

Najczęściej są to oferty kierowane dla turystów, jak również i biznesmenów. Zdecydowanie jest to wybór dla osób, które cenią sobie przede wszystkim szybkość i wygodę połączoną z pełnym pakietem usług (prywatny lot, rezerwacja noclegu itd.). Grupowy czarter to dobre rozwiązanie na w miarę tanie wakacje, ale dość dużą grupę wynajmujących stanowią także tzw. VIP-y, celebryci, biznesmeni, politycy, czyli wszyscy ci, których na loty prywatne po prostu stać.

zobacz także:  American dream. Fakty i mity o życiu w USA

Ile kosztuje wynajęcie samolotu?

Cena czarteru samolotu będzie zależała od kilku czynników: przewoźnika/firmy, wielkości samolotu, ilości osób, długości trasy i czasu przelotu. Najtaniej wychodzą czartery turystyczne, które organizowane są przez biura podróży. W tym wypadku czarter dostępny jest najczęściej w formie „last minute”, kiedy firma nie jest w stanie sprzedać wszystkich miejsc w samolocie. To sprawia, że ceny biletów niejednokrotnie są o wiele niższe niż ceny rynkowe dostępne w standardowych lotach rejsowych i tanich liniach lotniczych. Wtedy jednak wszystkie formalności załatwia biuro podróży.

Druga grupa to czarter prywatny, którego dokonuje klient w konkretnym celu. Można znaleźć szereg firm oferujących wynajem samolotów i w tym przypadku ceny są zazwyczaj wyższe. Płaci się jednak za komfort, pełną dyspozycyjność, szybkość lotu, a często i usługi dodatkowe. Możliwe jest wynajęcie samolotu jako powietrznej taksówki, w celu biznesowym czy po prostu dla własnej wygody. Cena będzie uzależniona od wielu czynników i może sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu tys. euro za lot, w zależności od samolotu, trasy i liczby pasażerów. A o jakich kosztach mowa jest w praktyce? O „taniej” usłudze mowa jest wtedy, gdy płacisz ok. 6000 euro. Dotyczy to linii, których przelot odbywa się na terenie kraju – z jednego polskiego lotniska na drugie. Jeśli planujesz lot za granicę, to bardziej realną ceną jest 12 000 – 13 000 euro, a i to wtedy, gdy poruszasz się w obszarze krajów europejskich. Nie dziwić powinny Cię też takie ceny jak 40 000 euro w przypadku dystansów mierzącego ok. 4 000 kilometrów.

zobacz także:  Co to jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Czy czarter samolotu jest opłacalny?

Zależy w jakich przypadkach. W turystyce często jest on wykorzystywany i pozwala na obniżenie kosztów wakacji. Jeżeli jest się biznesmenem i ma się ważne spotkanie, czarter samolotu pozwoli na zaoszczędzenie czasu, choć będzie to też kosztować. Rynek lotnictwa prywatnego rozwija się jednak bardzo prężnie, a chętnych choćby na widokowy przelot awionetką nie brakuje (to też jest lot czarterowy). Cena może też zależeć od tego, czy sami będziemy kierować samolotem czy też chcemy pilota razem z całą obsługą – nie jest żadną nowością, że coraz większa liczba polaków robi licencje pilotów.

Jak zarezerwować lot czarterowy?

Jeżeli planujemy wakacje, loty czarterowe organizowane są przez biura podróży, wszystko więc jest zawarte w umowie jaką z nimi podpisujemy. W innych przypadkach należy szukać firm i przewoźników, które oferują wynajem samolotów i podpisać z nimi umowę najmu. Omawia się wówczas dokładny przebieg i cel lotu oraz na tej podstawia określą dokładną wycenę czarteru.

1 komentarz

  1. travelholic pisze:

    Nigdy nie interesowałem się lotami czarterowymi, bo oferty tanich linii lotniczych są obecnie chyba nie do przebicia. Myślę, że to rozwiązanie wygodne, ale mimo wszystko skierowane do dość zamożnych osób.

Dodaj Twój komentarz