czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Ile zarabiają rolnicy?

Ciągnik rolniczy

O rolnikach można powiedzieć wiele, szczególnie to, że są wiecznie niezadowoleni i co roku borykają się z problemami, przez które rząd jest zmuszony dopłacać do gospodarstw. Czy zarobki rolników są aż tak kiepskie? Wielu Polaków uważa, że mają się aż za dobrze, ale rzeczywistość wcale nie wygląda tak różowo. Ile zarabia przeciętny polski rolnik?

Czy zawód rolnika jest konieczny?

Na to pytanie można chyba odpowiedzieć od razu – większość produktów, które kupujemy w sklepach czy na targach ma swoje początki w gospodarstwach rolnych, gdzie potem trafiają do przemysłu i są przetwarzane jako konkretne produkty spożywcze lub ich składniki. Gdy w danym roku uprawy nie są udane, na przykład przez wzgląd na susze, pojawiają się poważne straty i tym samym na rynek trafia mniej produktów i w wyższych cenach. Polska gospodarka w znacznym stopniu opiera się na rolnictwie i nieprędko się to zmieni. Jednak, choć istota działalności rolniczej jest duża, wcale nie idą za tym wielkie pieniądze. Albo inaczej – kalkulując zyski i straty, rolnicy najczęściej na tych obliczeniach się zwyczajnie stratni.

zobacz także:  Afera w Ministerstwie Sprawiedliwości, premier Włoch podaje się do dymisji... - przegląd 20 sierpnia 2019

Czy zawód rolnika jest opłacalny?

Czy to w przypadku zbiorów roślin, owoców i waży czy przy hodowli zwierząt wiele zależeć będzie przede wszystkim od warunków pogodowych. Zbyt ulewne deszcze, duże susze, epidemie chorób zwierząt czy inne sytuacje sprawiają, że koszty produkcji najczęściej rosną. Nierzadko się zdarza, że aby dany rolnik, niezależnie od wielkości gospodarstwa mógł funkcjonować, musi do swojej działalności dopłacać, a przecież przy pracy rolnej trzeba wliczyć: maszyny rolnicze, ich naprawy i serwisy, nasiona, środki ochrony roślin, narzędzia, pracowników, pasze i inne. Wszystko to kosztuje i żeby zostało utrzymane i mogło funkcjonować trzeba płacić. Jeżeli rolnik ma gorszy rok, idą za tym mniejsze zyski i mniejsze pieniądze, którymi może dysponować dla dalszej działalności nie mówiąc już o tym, co zostanie dla niego samego. Czy jest to opłacalne? To już kwestia indywidualnego podejścia, własnych zdolności, wytrwałości i szczęścia.

Maszyna rolnicza na polu

Ile zarabia polski rolnik?

Właściwie nie da się tego jasno określić. Zarobki rolników będą zależały od wielu czynników: wielkości gospodarstwa rolnego i jego struktury. Nie ma też jednolitego systemu, który pozwalałby na dokładne wyliczenie ile zarabia rolnik, bo wysokość zarobków będzie tutaj mocno zróżnicowana. Średnia dochodu mieści się w granicach 2 tysięcy złotych, jednak rok rocznie się to zmienia, na przykład w 2014 roku wynosiła ona ponad 2,5 tysiąca, rok później niecałe 2 tysiące. Jednocześnie, co nie jest żadną tajemnicą, zawód rolnika jest jednym z gorzej opłacanych zawodów w Polsce. Co więcej, z dochodów na podstawie pracy rolniczej, wiele osób nie jest w stanie nawet wyżyć, choć GUS deklarował, że ostatnio status materialny przeciętnego rolnika się poprawił, jednak sami rolnicy mówią coś zupełnie przeciwnego.

zobacz także:  PKP, czyli Polskie Koleje Państwowe – kiedy powstały? Co wiemy o PKP?

Jak wygląda sytuacja rolników w Polsce?

Rolnicy to grupa zawodowa w Polsce, która nie cieszy się zbyt dużym poważaniem. Może stać za tym przeświadczenie, iż mają oni łatwiej niż inni obywatele, w końcu dostają dopłaty do gospodarstwa i nie płacą ZUSu tylko niższy KRUS. Życie rolnika jednak nie jest takie proste, a rosnąca konkurencja produktów rolnych napływających zza granicy wcale sytuacji nie poprawia. Rzecz jasna statystyki swoje, a życie swoje, rolnictwo z pewnością jest branżą niedocenianą, a medialna nagonka też mocno szkodzi. Rolnicy narzekają, a ludzie niezajmujący się rolnictwem patrzą na nich krzywo. Nie jest to łatwa praca, ale realnie są niestety brutalne. Zarobić na rolnictwie się da, ale nie jest to proste.

komentarze 2

  1. WiejskieŻycie pisze:

    Moim zdaniem rolnicy przesadzają, co roku obwieszczają, że plony są mniejsze niż w poprzednim roku. Biorąc to zupełnie na poważnie można by przypuszczać, że tych plonów już nie ma wcale, skoro z roku na rok jest kilkanaście procent mniej…Nie twierdzę, że to łatwy sposób na życie, na pewno wymaga wielu poświęceń, ale inni ludzie też mogą np. stracić pracę i rząd im nie dopłaci.

  2. Janek pisze:

    Wszyscy myślą, że rolnicy nie wiadomo ile zarabiają, bo biorą dotacje z UE. Nie jest jednak tak różowo. Ich zarobki uzależnione są od różnych czynników, a tym też od pogody. A oprócz tego, to jest codzienna fizyczna praca, żeby były jakieś efekty.

Dodaj Twój komentarz