piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje skok na bungee?

Skok na bungee

W jednym z poprzednich artykułów zostały wspomniane skoki spadochronowe, jako jedna z popularnych rozrywek ekstremalnych, do których zalicza się także skok na bungee. Jest to często spotykana propozycja dla amatorów mocnych wrażeń, do tego łatwo dostępna. Ile jednak będzie nas to kosztowało? Ile zapłaci się za skok na bungee? O czym warto pamiętać?

Czym są skoki na bungee?

Dla wielu osób skoki na linie nie kojarzą się zbyt dobrze, nie jest to jednak rozrywka nowa i pojawiła się już pod koniec lat 70-tych, kiedy to dokonano pamiętnego skoku z mostu w Bristolu. Wtedy oficjalnie narodził się sport zwany bungee jumpingiem, choć same skoki pojawiły się wcześniej. Mowa jest o zwyczaju rodem z Pacyfiku, gdzie rdzenni mieszkańcy wysp skakali z bambusowych wież z liną przywiązaną do kostek, aby udowodnić swoją męskość i zapewnić wiosce urodzaj.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie roweru od kradzieży? Czy warto ubezpieczać rower?

Dziś jest to sport czy raczej rozrywka bardzo powszechna i polega na zeskoczeniu z dużej wysokości, będąc przywiązanym do elastycznej liny. Jest ona wykonana ze specjalnych włókien, często z dodatkiem liny alpinistycznej, aby zapobiec zbytniemu rozciąganiu. Grubości lin czy też gum są różne i dostosowuje się je do wagi skoczka.

Gdzie można skoczyć na bungee?

Jest to na tyle powszechna rozrywka, że możliwości skoków na bungee dostępne są w bardzo wielu miastach w Polsce. Gdańsk, Kraków, Zakopane, Warszawa, Katowice, Poznań, to tylko kilka przykładów większych ośrodków, a jest tego znacznie więcej. Firm zajmujących się skokami na bungee jest w naszym kraju więcej i cieszą się dużą popularnością, szczególnie w ośrodkach turystycznych, a także jako propozycja przeżycia niezapomnianych wrażeń, czy nawet skoku we dwoje (dla zakochanych). Wiele ofert można znaleźć przede wszystkim w internecie.

Ile kosztuje skok na bungee?

Skoki na bungee nie są wcale takie drogie, choć ostateczna cena będzie zależała od firmy, miejscowości, a także typu skoku oraz dodatkowych usług. Standardowy skok na bungee dla jednej osoby to koszt ok 100 – 160 zł. Jeżeli zamówimy dodatkowo zdjęcia lub filmowanie zapłacimy kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych więcej. Skok z filmem i zdjęciami może kosztować nas 180 – 240 zł. Jeżeli planujemy skok we dwoje, musimy się liczyć z większym kosztem, bo ok 300 zł, a razem z filmem i zdjęciami nawet ok 400 zł.

zobacz także:  Spotify, Tidal, Deezer, Google Play Music, Apple Music - porównanie cen

Jakie są przeciwwskazania do skoku na bungee?

Ponieważ skoki na bungee zaliczają się do rozrywek ekstremalnych nie jest to sport dla każdego. O ile żadnych szczególnych przeciwwskazań nie ma, o tyle jeżeli posiadamy poważniejsze schorzenia układu krążenia, urazy kości i mięśni czy zaburzenia oddychania, takie skoki nie są wskazane. Nie zaleca się też tego kobietom w ciąży. Na skoki mogą się zdecydować osoby od 16 roku życia i o wadze od 45 kg do maksymalnie 120 kg

Czy skoki na bungee są bezpieczne?

Skoki na bungee choć są rozrywką o charakterze ekstremalnym są także względnie bezpieczne. Specjalnie przystosowane liny zabezpieczają przed upadkiem, chronią przed urazami, a specjalna uprząż i kask są dodatkowym zabezpieczeniem. Często skoki wykonuje się także nad specjalnymi poduchami czy tunelami, by w razie czego zamortyzować upadek. Oczywiście te też się zdarzają, najczęściej winą za to obarcza się złe dopasowanie liny do wagi skoczka, albo zaniedbanie samego instruktora, w tym złe przypięcie. Decydując się na skok na bungee najlepiej wcześniej sprawdzić firmę i jej uprawnienia.

zobacz także:  Kredyty inwestycyjne dla firm – kto i kiedy może z nich skorzystać?

Dodaj Twój komentarz