piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztują zabytkowe meble? Od czego zależy cena zabytkowych mebli?

zabytkowe meble

Zabytkowe meble mogą upiększyć mieszkanie i stanowić dobrą inwestycję. Ale ile trzeba zapłacić za taki luksus? Od czego zależna jest cena?

Dlaczego warto kupować zabytkowe meble?

Zabytkowe meble różnią się od tych produkowanych dzisiaj. Każdy z nich wydaje się mieć własną duszę. Antyki odznaczają się większą klasą, wyrafinowaniem, po prostu mają swój styl. Zakup zabytkowego mebla do swojego mieszkania może więc być dobrym sposobem, aby nadać wnętrzom charakteru.

Z biegiem czasu zyskują też na wartości. Co z tego wynika? Oprócz pełnienia funkcji estetycznej zabytkowe meble to inwestycja, ich ceny sprawdzisz na www.antiquebeauty.eu. Taki zakup można więc potraktować również jako lokatę kapitału.

Od czego zależy cena zabytkowych mebli?

Cena zabytkowych mebli jest bardzo ściśle związana z ich wiekiem. Im meble są starsze, tym rzadziej są spotykane, a zatem również bardziej wartościowe. Najrzadsze na rynku mebli antycznych są meble barokowe z lat 1690-1730, naturalnie więc to one mają najwyższe ceny. Kosztowne są też meble Biedermeier produkowane w latach 1815-1830 oraz meble w stylu Ludwika Filipa i eklektyczne meble antyczne z końcówki XIX wieku. Do często poszukiwanych mebli należą też te w stylu rokoko, art deco, a także secesyjne, co również rzutuje na cenę.

zobacz także:  Ile kosztuje gaz? Jak oszczędzać gaz w domu?

A zatem im młodsze meble, tym tańsze… chociaż też nie do końca. To ogólna zasada, która jednak nie w każdej sytuacji znajduje zastosowanie. To dlatego, że wiek jest tylko jednym z czynników wpływających na cenę. Zazwyczaj tym decydującym, ale nie zawsze. Liczy się historia kupowanego przez nas przedmiotu. Jeśli więc młodszy mebel jest powiązany z jakimś ważnym wydarzeniem historycznym, wtedy jego cena może dorównać lub przewyższyć ceny starszych mebli.

Kolejną kwestią, która w znaczący sposób wpływa na cenę, jest stan wyjściowy mebla i prace renowacyjne, którym został poddany. Jeśli mebel zostanie odnowiony z wykorzystaniem politury, praca ta, kosztowna i czasochłonna, zostanie wliczona w cenę. Jednak prace mogą nie tylko podwyższyć, ale i obniżyć cenę. Jeśli na przykład antyczny mebel zostanie polakierowany, jego wartość może spaść nawet o 80%.

Jakie są ceny zabytkowych mebli?

Ceny te mogą być bardzo różne, w zależności od tego, co kupujemy, gdzie, w jakim stanie. Na przykład komplet sześciu dwustuletnich krzeseł w stylu Biedermeier może kosztować od 4 do 6 tys. zł. Podobne krzesła, ale młodsze o 100 lat, będą już kosztować tylko połowę tej ceny. Komplet krzeseł w stylu Ludwika Filipa będzie nas kosztować od 3 do 5 tys. zł. Krzesła secesyjne to już koszt „zaledwie” około 2 tys. zł. Podobne ceny mają krzesła eklektyczne, chociaż zależy to od ich formy i sposobu wykończenia.

zobacz także:  Rządowe projekty, Manifestacje w Katalonii... - przegląd 12 lutego 2019

Szafy z końcówki XIX i początku XX wieku mogą być dostępne już za 1 lub 1,2 tys. zł, zwłaszcza jeśli wymagają niewielkiej renowacji (nie warto się zrażać koniecznością doprowadzenia mebla do porządku, to może się opłacić). Starsze szafy w stylu Ludwika Filipa, eklektyczne bądź secesyjne i art deco, są dostępne w dobrym stanie już za 1,8 tys. zł.

Dodaj Twój komentarz