wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztują meble antyczne? Jak wycenia się antyczne stoły, szafy?

Antyczne meble w salonie

Stare meble i różnego rodzaju antyki cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród ich miłośników czy kolekcjonerów. Sami posiadacze takich mebli mogą na nich sporo zarobić. Jednak ich wartość zależy od wielu czynników. W poniższym artykule podpowiadamy, co składa się na koszt antycznych mebli.

Od czego zależy wycena mebli antycznych?

Wycena starych, wiekowych mebli to wbrew pozorom trudne zadanie. Osoby niedysponujące stosowną wiedzą oraz doświadczeniem w tym zakresie z pewnością sobie nie poradzą. Meble antyczne oraz ich ceny sprawdzisz w sklepach online, m.in. na AntiqueBeauty.eu, których wartość wyceniana jest m.in. na postawie użytych materiałów. Tego zadania powinien podjąć się znawca od antyków, który dokona dokładnej analizy. Profesjonalna wycena wymaga czasu, ponieważ konieczne jest zbadanie najdrobniejszego detalu. Każde pęknięcie, rdza, ubytek, wgniecenie i inne ślady użytkowania mają decydujący wpływ na ostateczną wartość.

Aby dokonać trafnej oceny, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, mianowicie:

  • rok produkcji-producenci mebli często oznaczają swoje wyroby charakterystycznym znakiem, co pomaga w ocenie wieku mebla,
  • twórcę,
  • materiał oraz stan ogólny.
zobacz także:  Urzędnicze absurdy - znaleźliśmy największe!

Odrestaurowane meble antyczne

Jak się wycenia antyczne stoły, szafy i inne meble?

Krzesła, szafy, stoły, komody, witryny itp. stanowią ten rodzaj mienia, których wycena musi zostać przeprowadzona przez doświadczonych fachowców. Takie usługi świadczą rzeczoznawcy współpracujący z antykwariatami lub firmami zajmującymi się skupowaniem i sprzedawaniem antycznych mebli. Wycena przeprowadzana jest w zakresie podstawowym oraz rozszerzonym. Pierwsza opcja zakłada identyfikację mebla, określenie roku lub przedziału czasowego, w którym mebel mógł powstać oraz szacunkową wartość. Wycena rozszerzona obejmuje ten sam zakres co podstawowa, z dodatkowym uwzględnieniem techniki wykonania mebla. Ponieważ tego zadania mogą podjąć się wyłącznie profesjonalni rzeczoznawcy, trzeba być przygotowanym na to, że taka usługa może kosztować nawet kilkaset złotych. Nie wzięło się to jednak z niczego. Antyki, jeśli są prawidłowo wycenione, mogą mieć bardzo dużą wartość, zarówno tę pieniężną, jak i historyczną. Im są starsze, tym droższe. Tylko doświadczony znawca będzie w stanie ocenić ich unikalność, czas powstania, twórcę, a także zbada ogólne kryteria artystyczne oraz zastosowaną technikę. Dokładnie badany jest użyty materiał, układ zdobień czy rzeźbienia. Każdy drobiazg kształtuje ostateczną wartość danego mebla.

zobacz także:  Ceny popularnych badań profilaktycznych i diagnostycznych. Które badania zrobisz na NFZ?

Należy pamiętać, że meble antyczne to wręcz dzieła sztuki. Ich stwórcy włożyli w wykonanie nie tylko sporo pracy, ale przede wszystkim serca i tchnęli w nie duszę. Każdy antyk zawiera w sobie ślad historii. Niektóre z nich mogą okazać się wręcz zabytkiem, których miejsce powinno znaleźć się w muzeum, jako świadectwo panujących w danym okresie trendów i mody w zakresie urządzania wnętrz. Tego wszystkiego nie dowiemy się, jednak jeśli nie poddamy ich drobiazgowej i profesjonalnej ocenie.

Dodaj Twój komentarz