wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Czy przeniesienie firmy za granicę rzeczywiście jest opłacalne? Co ryzykujesz?

Spotkanie biznesowe

Rozwój firmy i jej działanie to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed przedsiębiorcą. Nie jest to sprawa łatwa i każdy, kto prowadzi własną firmę doskonale o tym wie. Wiele takich osób w pewnym momencie decyduje się na przeniesienie firmy za granicę, uznając, że tak będzie korzystniej. Czy rzeczywiście? Czym się ryzykuje?

Dlaczego przedsiębiorcy chcą przenosić firmy za granicę?

Główną przyczyną tego stanu rzeczy są przede wszystkim koszty prowadzenia własnej działalności na terenie naszego kraju. Nie są to koszty małe i dotyczą nie tylko podatków, ale i wielu innych zobowiązań, które przedsiębiorca musi ponieść, by móc działać i się rozwijać. Dla wielu osób może się to ostatecznie wiązać z brakiem wypłacalności i bankructwem. Z tego też powodu, albo po prostu dla zwykłej oszczędności postanawiają przenieść firmę z granicę. Najlepiej tam, gdzie podatki są niskie.

zobacz także:  Kolejne osoby zatrzymane w sprawie afery GetBack

Czy da się przenieść firmę za granicę zostając w kraju?

Teoretycznie nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań, a fakt, że Polska znajduje się w Unii Europejskiej sprawia, że także i nas obowiązują zasady wolności świadczenia usług, to znaczy możemy to robić gdzie chcemy i w formie jaką chcemy. Brzmi dobrze, ale rzeczywistość nie jest już wcale taka kolorowa, szczególnie biorąc pod uwagę nie tylko przepisy UE, ale także lokalne ustawy danego kraju. Wtedy pojawiają się schody, ponieważ trzeba spełniać szereg wymogów, aby móc zarejestrować swój biznes gdzie indziej. Pozostaje także kwestia rezydencji podatkowej.

Biznesowe zawieranie umów

Czym jest rezydencja podatkowa?

Jest to przede wszystkim przepis nadany przez UE, który warunkuje, że każdy obywatel Unii może być rezydentem podatkowym wyłącznie jednego kraju. Ma to za zadanie uniknięcia podwójnego opodatkowania. Które najczęściej rozstrzyga się na podstawie tego, gdzie się mieszka, spędza większość czasu, posiada się dom i rodzinę. Jednak czym innym jest miejsce rejestracji firmy. Kraj, w którym dana osoba prowadzi interesy, ma zarejestrowaną firmę i generuje w nim dochód, będzie najbardziej zainteresowany odciąganiem podatków

zobacz także:  Rząd zapowiada emerytury dla matek

Czy opłaca się przenieść firmę za granicę?

W wielu przypadkach tak, szczególnie jeżeli chodzi o koszty. Niższe podatki czy składki na ubezpieczenie dla wielu przedsiębiorców są bardzo korzystne i po prostu lepsze od tego, na co można liczyć w Polsce. Do tego trzeba także dodać minimum formalności, które w stosunku do naszych polskich warunków są zdecydowanie lepsze. Załatwianie spraw zazwyczaj wymagają mniejszej ilości dokumentów i trwają krócej, choć wszystko będzie zależało od danego kraju i jego przepisów.

Do korzyści warto także zaliczyć prawo przyjaźniej nastawione dla przedsiębiorców, co pozwala im na większe możliwości jeżeli chodzi o prowadzenie firmy i jej rozwoju, jak również zakresu wydatków, jakie może wliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pozawala to na większe oszczędności i możliwość inwestowania, choć rzecz jasna takie przepisy nie obowiązują wszędzie.

Jakie ryzyko wiąże się z przeniesieniem firmy za granicę?

Ryzyko zawsze jest, ale to od przedsiębiorcy będzie to zależało, jakie będzie mieć podejście. Dotyczy to także tego, jakie formalności dopełni i jak się dostosuje do przepisów prawa. Oczywiście sama rejestracja za granicą nie wystarczy. Trzeba jeszcze pamiętać o zagranicznym odpowiedniku naszego ZUS-u. Jeżeli nie wykażemy odprowadzania składek ubezpieczenia za granicą, wówczas ZUS może się do nas doczepić i żądać wyjaśnień. Zanim więc zdecydujemy się na przeniesienie firmy za granicę, trzeba dokładnie poznać przepisy prawa obowiązujące w danym kraju, a także pamiętać o wszystkich zobowiązaniach jakie posiada się w Polsce. Wszelkie niezgodności czy wątpliwości będą bowiem bardzo dokładnie weryfikowane, a wówczas możemy za to zapłacić dosyć sporo.

zobacz także:  Jak wycofać przelew? Możliwości cofnięcia przelewu z konta

Czy więc opłaca się przenieść firmę za granicę, to indywidualna decyzja każdego przedsiębiorcy. Zapewne nie trzeba byłoby się nad tym tematem głowić, gdyby nasze polskie warunki sprzyjały prowadzeniu działalności, a polskie prawo było bardziej przyjaźnie nastawione. Wówczas nie byłoby powodu do uciekania i szukania miejsca, gdzie prowadzenie firmy będzie tańsze.

komentarze 2

  1. oszustwo pisze:

    Moim zdaniem takie przenoszenie to oszustwo. Owszem, w Polsce są wysokie podatki itp. ale jak każdy będzie tak patrzył na czubek własnego nosa, to nigdy się to nie zmieni. Żeby kraj się rozwijał musi mieć kasę.

  2. pitek pisze:

    Moim zdaniem ,czasy niewolnictwa się skończyły ,państwo stanowczo żąda zbyt wiele a daje zbyt mało w zamian,ZUS to” piramida finansowa” czemu w Polsce prowadząc dzłalność musze płacić 10 krotnie większy stawki ZUS Niż w ANGLII?????

Dodaj Twój komentarz