wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Co może zaskoczyć Cię finansowo kiedy rozpoczynasz budowę?

koparka na budowie

Niezależnie od tego, czy buduje się dom czy stawia się znacznie większy budynek, np. pod działalność gospodarczą, zawsze trafi się coś, czego się nie przewidziało. Oczywiście niezapowiedziane komplikacje nie oznaczają tylko większej ilości pracy, ale również wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Co może zaskoczyć, gdy rozpoczyna się budowę?

Niestabilne podłoże

Jednym z problemów, na jakie można napotkać na budowie, jest ten jeszcze przed jej rozpoczęciem, a więc kwestie podłoża. Nie ma co się oszukiwać! Aby budynek mógł stanąć, a z biegiem czasu nie zmienić swojego położenia, czyli na przykład nie pochylić się, zagłębić, a w efekcie często także i popękać, musi być postawiony na stabilnym gruncie. Takim, który ma dobrą nośność. Nie zawsze jednak ma się szczęście. W sytuacji, gdy podłoże nie jest idealne, należy zadbać o to, by je właściwie dostosować do potrzeb. Jak? Okazuje się, że konsolidacja gruntu to metoda wzmocnienia niestabilnego podłoża (doczytaj więcej na keller.com.pl), a więc jest sposób na to, by zapewnić pod budowę znacznie lepszy grunt.

zobacz także:  Hossa, Bessa, co to jest?

Ogrodzenie placu budowy

Nie każdy o tym myśli, zwłaszcza gdy buduje niewielki obiekt, a więc dom, że wymagane jest właściwe ogrodzenie placu budowy. O tym stanowi Prawo Budowlane. Należy odpowiednio zabezpieczyć teren budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi. Oczywiście ogrodzenie może być tymczasowe, a może być docelowe. Jakie by nie było, są to koszty. W przypadku ogrodzenia dużej działki – czasami wręcz gigantyczne! Wiele osób decyduje się na stawianie ogrodzenia docelowego, by nie iść w podwójne koszty. Jednak należy sobie zdać sprawę, że podczas budowy konieczne jest zapewnienie swobody w poruszaniu się osób i sprzętów. Lepiej więc by było w miarę do rozebrania. Co więcej, w trakcie prac ogrodzenie może zostać uszkodzone. Warto więc na przykład na tyłach i na bokach postawić ogrodzenie docelowe, a na froncie tymczasowe.

Zorganizowanie zaplecza budowy

Oczywistym jest, że jeśli buduje się samodzielnie, to problem znika. Jednak jeśli budową zajmuje się firma, należy zapewnić pracownikom zaplecze socjalne. Muszą mieć gdzie zjeść, przebrać się. Owszem, zdarza się, że wykonawca ma taki kontener wraz ze swoim sprzętem lub można go zobligować umową do tego, by jego zapewnienie było po jego stronie. Jednak nie zawsze jest taka możliwość. Wówczas trzeba samodzielnie zapewnić zaplecze. Nie można zapomnieć też o toalecie przenośnej dla robotników. Zazwyczaj płaci się za określoną ilość dni, a dostarczenie, rozładunek i odbiór jest bezpłatny.

zobacz także:  Nadwyżki CO2 czym są, na czym polega ich sprzedaż?

Koszt materiałów budowlanych

Nie zawsze to, co uwzględniliśmy na początku w kosztorysie, z czasem dalej takie będzie. Tak więc, początkowo ustalone opłaty za materiały budowlane, nie będą trwały wiecznie. Poza tym, nie zawsze udaje się uwzględnić w nich wszystko. Bywa, że w czasie robót pojawiają się komplikacje i konieczne jest dokupienie czegoś dodatkowego. Czasami nawet w umowie są zapisy, że i sama „robocizna” może zdrożeć. Tak więc podczas budowy finansowo może zaskoczyć nawet to, co było potencjalnie najłatwiejsze do wyliczenia.

Dodaj Twój komentarz