czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Co grozi za niespłacenie pożyczki bankowej?

zmartwiony mężczyzna z pieniędzmi

Pożyczkę w banku łatwo wziąć, ale już nie tak łatwo spłacić. Przekonało się o tym wielu nieszczęśliwców, którzy wpadli w kłopoty finansowe i nie byli w stanie spełnić swoich zobowiązań. W tym artykule dowiesz się, co grozi za niespłacenie pożyczki bankowej.

Okres niespłacania pożyczki bankowej

Pierwszą kwestią, którą trzeba poruszyć w przypadku niespłacania pożyczki bankowej, jest okres braku zapłaty. Zupełnie inne konsekwencje bowiem czekają nas w momencie gdy nie spłacamy pożyczki przez na przykład 2 miesiące, a inne gdy nie spłacamy jej przez dwa lata. Im dłuższy okres braku spłaty, tym bardziej banki robią się niecierpliwe, tym większe problemy nas czekają. Na początku bank jedynie skontaktuje się z nami, by zaoferować dogodne rozwiązanie problemu dla obu stron, tak w późniejszym czasie może wszcząć o wiele poważniejsze działania.

Windykacja przy niespłaconej pożyczce bankowej

Postępowanie windykacyjne następuje po ostatecznym wezwaniu do zapłaty. Wezwanie to określa finalny termin spłaty i jeśli się go nie spełni, umowa kredytowa zostaje zerwana, a bank wszczyna postępowanie, lub sprzedaje dług wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej. Dochodzi wtedy do wielu usilnych prób nawiązania współpracy w dłużnikiem, a gdy to nie przynosi skutku, sprawa zostaje skierowana do sądu.

zobacz także:  Sprzedałeś złom, czy musisz zapłacić podatek? dałeś chleb do domu dziecka, także musisz zapłacić podatek?

Niektóre firmy windykacyjne korzystają z nieetycznych sposobów na odzyskanie długu. Zdarza się, że bywają bardzo uporczywe i nachalne. Pamiętajmy, że takie praktyki są nielegalne i nie mogą mieć miejsca, w takich sytuacjach należy zgłosić sprawę na policję.

Egzekucja komornicza

Procesy sądowe potrafią ciągnąć się latami. Gdy jednak dłużnik przegra sprawę, rozpoczęta zostaje egzekucja komornicza. Jest to niezwykle nieprzyjemne doświadczenie, którego każdy kredytobiorca zdecydowanie stara się uniknąć. Komornik może przejąć prywatny majątek dłużnika, w postaci wszelkich środków, ruchomości i nieruchomości, jakie znajdują się w jego posiadaniu. Egzekucja komornicza ma za zadanie jak najszybsze spłacenie długu, jednak nie może w świetle prawa pozbawiać go środków do życia, tak więc w przypadku wynagrodzenia możliwe jest jego zajęcie jedynie do wysokości 50%.

Czy za niespłacenie pożyczki można iść do więzienia?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, nie można trafić do więzienia za samą kwestię niezapłaconego długu. Można jednak zostać pozbawionym wolności w przypadku nielegalnych zachowań związanych z utrudnianiem odzyskania długu. Takim zachowaniem jest na przykład ukrywanie części swojego majątku, lub dochodów, celem nieprzejęcia ich przez komornika. Kary za takie nielegalne czyny wynoszą od 6 miesięcy do 8 lat.

zobacz także:  Jak odzyskać należności? Windykacja, pomoc adwokata?

Niespłacanie pożyczki bankowej może więc prowadzić do poważnych konsekwencji. Wraz z upływem czasu, banki zwiększają presję na dłużniku, stosując różne metody windykacji, a w skrajnych przypadkach sprawa może trafić do sądu i zakończyć się egzekucją komorniczą. Choć za samo niezapłacenie długu nie można trafić do więzienia, to nielegalne zachowania związane z ukrywaniem majątku czy dochodów mogą skutkować pozbawieniem wolności.

Dodaj Twój komentarz