sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

5 zasad jak znaleźć lepszą pracę

mężczyzna przed laptopem

Nie jesteś zadowolony ze swojej aktualnej pracy, ale nie wiesz, jak wziąć się za szukanie nowej? Jakich zasad przestrzegać podczas poszukiwań, aby nowe zajęcie było lepsze niż aktualne? Sprawdź nasze wskazówki i zabierz się za szukanie nowej pracy.

  1. Znajdź pomysł na siebie
  2. Zweryfikuj swoje kompetencje
  3. Stwórz skuteczny CV i list motywacyjny
  4. Pracuj nad siecią kontaktów
  5. Reaguj szybko na oferty pracy

1. Znajdź pomysł na siebie

Zastanów się nad tym, czy aktualne zajęcie jest tym, co ci się podoba. Pomyśl o tym, dlaczego masz potrzebę szukania nowej, lepszej pracy. Czy chodzi o nierosnące wynagrodzenie, brak możliwości awansu, czy może to kompletnie nie to, co chcesz robić w życiu. Musisz wiedzieć, dlaczego aktualne zajęcie ci nie odpowiada i czego oczekujesz po nowej pracy. Znajdź pomysł na siebie. Zastanów się, na czym miałaby polegać twoja nowa – lepsza praca.

2. Zweryfikuj swoje kompetencje

Jeśli już wiesz, dlaczego chcesz zmienić pracę i masz wytyczoną ścieżkę swojej kariery, zastanów się, czy aby na pewno jesteś gotowy na tego typu wyzwania. Może nie masz wykształcenia, umiejętności, kwalifikacji, by w ogóle myśleć o pracy na danym stanowisku? Może poczekaj, aż je zdobędziesz i dopiero wtedy zmień pracę? A może jesteś gotowy być bez zatrudnienia przez jakiś czas i wtedy przygotować się właściwie do nowych zadań? Warto pomyśleć o kursach, szkoleniach, dodatkowych studiach. One nie dość, że pozwolą zbliżyć się do pożądanej pracy, to jeszcze utwierdzą w przekonaniu, czy aby na pewno jest to to, co chce się robić. Co więcej, przysłużą się do uatrakcyjnienia CV.

zobacz także:  Co obejmuje ubezpieczenie telefonu i czy warto się na nie zdecydować?

3. Stwórz skuteczny CV i list motywacyjny

Nie ma nic gorszego niż słabe dokumenty aplikacyjne. To one bardzo często sprawiają, że kandydatura jest natychmiastowo odrzucana. CV i list motywacyjny powinny być pisane pod konkretne stanowisko lub chociażby branżę. Wtedy zawarte w nich informacje będą tymi, których oczekuje rekrutujący. Pracodawca będzie miał wrażenie, że oto trzyma w dłoniach CV z danymi idealnego kandydata. Zdarza się, że dokumenty są przesiewane pod kątem słów kluczowych – warto je właściwe dopasować.

4. Pracuj nad siecią kontaktów

Networking jest ważny w biznesie, ale nie tylko. Warto budować sieć kontaktów również wtedy, gdy chce się zmienić pracę na lepszą. Jak? Dobrze, by znajomi widzieli, że jest się poszukującym. W wielu firmach docenia się referencje. Często korzystają na tym dwie strony. Dobrze jest też korzystać z serwisów typu LinkedIn i mieć tam skrupulatnie wypełnione profile. Oczywiście nie powinno w nich zabraknąć informacji, że poszukuje się nowych możliwości rozwoju i jakich.

5. Reaguj szybko na oferty pracy

Staraj się regularnie o tej samej porze sprawdzać oferty pracy, by nic nie umknęło. Odpowiadaj na te, które są zgodne z tym, czego oczekujesz. Nie ociągaj się. Reaguj szybko i zgodnie z warunkami zamieszczonymi w ogłoszeniu. Czas działa na twoją niekorzyść. Okazuje się, że bardzo często rekruterzy przeglądają tylko pierwsze nadchodzące CV. Na kolejne już nie mają czasu.

zobacz także:  Ile kosztuje przedłużenie pożyczki w parabankach?

Powyższe 5 zasad to najważniejsze, czego trzeba się trzymać podczas poszukiwania pracy. Owszem, można by je jeszcze wzbogacić o wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej, ale dzisiaj przybiera ona różne formy. Najważniejsze to być najlepszą wersją siebie i pokazać swój entuzjazm.

komentarze 2

  1. Jadwiga Krzyziądz pisze:

    Dużo zależy od człowieka tak na dobrą sprawę. Np. od nastawienia, od naszej schludności i klasy w pisaniu dokumentów (jeśli mamy tu braki możemy się wspomóc cyfrowo – nieźle radzi sobie kreator SzybkieCV na przykład). Trzeba szukać rozwiązań, a nie rozkładać ręce!

  2. Agnieszka pisze:

    Bardzo cenne wskazówki. Dzisiaj nie jest łatwo o znalezienie pracy, zwłaszcza na wyższe stanowiska. Trzeba wiedzieć, jak się do tego przygotować. Podstawa dziś to nie samo CV, ale dokument atrakcyjny wizualnie.

Dodaj Twój komentarz