niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

ZUS czy KRUS – jakie warunki trzeba spełnić, aby przejść z ZUS do KRUS?

Mężczyzna przed tablicą z notatkami

Przedsiębiorcy szukają różnych sposobów na to, żeby obniżyć odprowadzane do ZUS składki. Jednym z pomysłów jest przejście do KRUS, gdzie są one niższe, jednak nie każdy może zdecydować się na takie rozwiązanie. Należy spełnić kilka warunków, by było to możliwe? Jakich? Kto może przejść z ZUS do KRUS?

Składki w ZUS a w KRUS

Warto porównać wysokość składek dla przedsiębiorców w obu tych instytucjach, żeby zrozumieć, czemu wiele osób próbuje przejść z ZUS do KRUS. W 2018 roku comiesięczne ubezpieczenie społeczne ze składkami na Fundusz Pracy wynosiło ponad 900 zł. W tym znajdowało się ubezpieczenie emerytalne (520,36 zł), rentowe (213,26 zł), chorobowe (65,31 zł) i wypadkowe (47,98 zł). Nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na spore zniżki w ZUS, ponieważ kiedy rozpoczynają własną działalność płacą w sumie około 200 zł na ubezpieczenie społeczne. Korzystniej wygląda sytuacja w KRUS. Rolnik-przedsiębiorca płaci kwartalnie około 400 zł, w tym mieści się ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie. Rolnicy zwolnieni są z opłacania składki na Fundusz Pracy, a ci, którzy posiadają mniej niż 6 ha gruntu nie muszą pokrywać kosztów ubezpieczenia zdrowotnego.

zobacz także:  Trzynasta emerytura, zanieczyszczona ropa... - przegląd 29 kwiecień 2019

Jak przejść z ZUS na KRUS?

Przejście z ZUS do KRUS jest możliwe, ale tylko wtedy, kiedy zostaną spełnione konkretne warunki. Niezbędne jest posiadanie na własność co najmniej 1 ha gruntu rolnego i to nie pierwszego z brzegu, ponieważ oceniana jest klasa gruntu. Trzeba też dokonać wyrejestrowania prowadzonej aktualnie działalności, a więc zakończyć też „współpracę” z ZUS. Następnie należy zgłosić się do KRUS. Osoby, których wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone muszą opłacać składki przez co najmniej 3 lata, wtedy dla rolników, którzy nie są jeszcze przedsiębiorcami będą one korzystniejsze. Co ważne, przez ten okres nie można prowadzić działalności gospodarczej. Niedopuszczalne jest również zatrudnienie na etat. Można podjąć pracę jedynie w oparciu o umowę o dzieło.

Po tym czasie można założyć działalność, której nie trzeba będzie zgłaszać do ZUS. Jednak i tutaj należy spełnić kilka wymogów. Aby dalej być ubezpieczonym w KRUS, konieczne jest złożenie specjalnego oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia. Niezbędne jest także prowadzenie działalności rolniczej. Można również pracować w gospodarstwie rolnym, którego powierzchnia ma nie mniej niż 1 ha.

zobacz także:  500+ dla emerytów – co zakłada projekt?

Kto może być ubezpieczony w KRUS?

Nie tylko osoba będąca rolnikiem może być ubezpieczona w KRUS. Prawo do tego mają również domownicy, którzy ukończyli 16 lat, osoby, które prowadzą z rolnikiem gospodarstwo domowe lub mieszkają w jego gospodarstwie rolnym lub w pobliżu, a także ci, którzy pracują w jego gospodarstwie rolnym.

Emerytura z KRUS – kiedy?

O emeryturę z KRUS mogą ubiegać się osoby, które opłacały składki przez minimum 25 lat oraz osiągnęły już wiek emerytalny wskazany w ustawie. Co istotne, w tym przypadku nie są brane pod uwagę składki opłacane w ZUS, a jedynie w KRUS. Warto więc rozważyć, czy przejście do tej instytucji jest faktycznie opłacalne w naszej sytuacji.

komentarze 2

  1. Danuta pisze:

    Polak zawsze szuka okazji, żeby mniej płacić 😉 a już mieli likwidować ten KRUS.

  2. Jerry pisze:

    Nie rozumiem dlaczego to nadal funkcjonuje. Przecież to jest jakaś jawna niesprawiedliwość. W dodatku tyle osób to wykorzystuje…

Dodaj Twój komentarz