środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Strajk w Hongkongu, eBay pozywa Amazona… – przegląd 5 sierpień 2019

tramwaj w Hongkongu

W Hongkongu trwa strajk generalny. Tymczasem eBay oskarża koncern Amazon o łamanie prawa.

Strajk generalny w Hongkongu

W Hongkongu rozpoczął się strajk generalny przeciwko lokalnej administracji i jej projektowi zmian w prawie ekstradycyjnym, które mają umożliwić między innymi przekazywanie osób podejrzanych o przestępstwa do Chin kontynentalnych.

Spodziewana liczba uczestników strajku to co najmniej 24 tys. Już pojawiły się utrudnienia w transporcie, gdyż strajkujący zablokowali część ulic i niektóre linie metra. Z tego powodu powstały długie korki, wielu ludzi miało problemy z dotarciem do pracy, a na lotnisku utknęło kilkaset osób, przez co trzeba było anulować 130 lotów. Demonstracjom towarzyszą akty wandalizmu – według agencji Xinhua atakowane są posterunki policji i niszczone samochody.

Szefowa władz Carrie Lam na konferencji prasowej potępiła protesty, stwierdzając, że kierują one Hongkong na drogę bez powrotu i że już zaszkodziły lokalnej gospodarce.

Cyberataki Korei Północnej

Z poufnego raportu ONZ, do którego dotarł Reuters, wynika, że Korea Północna wygenerowała około 2 mld dolarów na programy broni masowego rażenia, wykorzystując w tym celu cyberataki na banki i giełdy kryptowalut. Coraz bardziej zaawansowane ataki służyć miały kradzieży kapitału z giełd i instytucji finansowych, aby wygenerować dochód. Cyberprzestrzeń miała też być wykorzystywana do prania skradzionych pieniędzy.

zobacz także:  Jak inwestować pieniądze, alternatywy w co inwestować?

Eksplozja w Kairze

W egipskiej stolicy doszło do eksplozji po kolizji jadącego pod prąd samochodu z trzema innymi pojazdami. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu egipskiego instytutu onkologii, w okolicy, w której znajdują się rządowe budynki, takie jak ministerstwo sprawiedliwości, biuro premiera i dyplomatyczne przedstawicielstwa wielu państw. Na skutek eksplozji śmierć poniosło co najmniej 19 osób, a 30 zostało rannych. Prokuratura wysłała na miejsce zespół dochodzeniowy, który ma ustalić przyczynę i okoliczności zdarzenia.

eBay pozywa Amazona

eBay oskarżył troje pracowników kadry wyższego stopnia Amazona. Wysuwane przeciw nim zarzuty dotyczą konspirowania na rzecz pozyskania dużych klientów. Zgodnie z oskarżeniami, dyrektorzy Amazona mieli nakazywać znacznej liczbie pracowników wysyłanie na eBay’u prywatnych wiadomości zachęcających do migracji na Amazona.

W pozwie stwierdza się, że były to skoordynowane działania, ukierunkowane przeciwko platformie i mające na celu jej szkodę, co stanowi pogwałcenie prawa RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organization Act). Regulamin eBaya zabrania wymiany wiadomości e-mail i numerów telefonów za pośrednictwem wewnętrznego systemu poczty oraz prowadzenia działań rekrutacyjnych polegających na podkupywaniu jego klientów. Oba te zakazy zostały złamane przez pracowników Amazona.

zobacz także:  Wzrost cen ropy, Mniej pieniędzy z UE dla Polski

Już w październiku zeszłego roku eBay składał pozew przeciwko Amazonowi. Teraz jednak wystosowano bardziej szczegółowy – padły nazwiska trojga menedżerów średniego szczebla, między innymi Sonji Boch, szefowej działu rekrutacji sprzedawców na całym świecie.

Dodaj Twój komentarz