czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Kredyt dla studenta – jakie dokumenty trzeba złożyć aby otrzymać kredyt studencki?

Student i pieniądze

Kredyt studencki to bardzo korzystna forma finansowania na okres studiów, z którego jednak korzysta tylko nieliczna grupa studentów. Niskie oprocentowanie i korzystne warunki mimo wszystko zachęcają, ale nie każdy może wiedzieć, jak właściwie o taki kredyt się ubiegać. Jakie dokumenty należy złożyć, żeby otrzymać kredyt studencki? Co warto jeszcze wiedzieć o kredycie studenckim?

Czym jest kredyt studencki?

Kredyt dla studenta to forma finansowania, która przysługuje zarówno studentom, jak i doktorantom uczelni oraz jednostek akademickich. Ich podstawową cechą charakterystyczną jest niezwykle niskie oprocentowanie, dzięki temu, że jest on finansowany z budżetu państwa. Co ważne, student spłatę kredytu zaczyna dopiero po zakończeniu studiów (nawet 2 lata po). Wypłacanie kredytu trwa maksymalnie do 6 lat, a będąc na studiach doktoranckich możliwe jest przedłużenie jeszcze o 4 lata. Raty kredytu są wypłacane przez 10 miesięcy roku akademickiego.

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać kredyt studencki?

Żeby móc ubiegać się o kredyt studencki po pierwsze trzeba mieć udokumentowane, że jest się studentem danej uczelni. Poza tym, ważnym kryterium jest także dochód. Na rok akademicki 2018/19 nie powinien on przekraczać 2,5 tysiąca złotych netto na osobę w rodzinie. Dodatkowo mogą się o niego ubiegać osoby, które rozpoczęły studia przed ukończeniem 25 lat. Przy kredycie studenckim, warunki te są kwestią niezbędną, by bank mógł wniosek w ogóle rozpatrzeć.

zobacz także:  Jak szybko spłacić kredyt hipoteczny? Co musisz wiedzieć o wcześniejszej spłacie kredytu?

Jak dostać kredyt studencki?

Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek o kredyt studencki do banku, który ma w swojej ofercie ten konkretny produkt. We wniosku dołączone są informacje o dostępnych bankach, a także datą kiedy powinno się złożyć dokumenty. Oprócz tego, należy donieść również zaświadczenie o odbywaniu studiów (z dziekanatu), a także dokumenty potwierdzające dochód własny oraz członków swojej rodziny. Co więcej, ilość i rodzaj dokumentów do dostarczenia wyznacza bank, więc dokładnych informacji należy szukać tam. Należy pamiętać, że otrzymanie kredytu gotówkowego dla studenta wiążą się z przede wszystkim z warunkami stawianymi przez bank.

Gdy złoży się już wniosek, trzeba czekać na podjęcie decyzji. Jeżeli bank zatwierdza wniosek, ustala się raty oraz inne wytyczne, jeżeli bank udziela negatywnej odpowiedzi, modyfikowana jest wysokość raty, a jeżeli i to nie pomaga, możliwe jest jeszcze ubieganie się o poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyt studencki – jaki bank?

To gdzie najlepiej kredyt studencki wziąć będzie zależało od konkretnej oferty danego banku. Trzeba też pamiętać, że jest on dostępny tylko w kilku palcówkach finansowych. Obecnie ubiegać się o kredyt dla studenta można w: PKP BP, Pekao SA, Banku Polskiej Spółdzielczości SA oraz SGB-Banku SA. I chcąc otrzymać dodatkowe dofinansowanie na studiach, właśnie z ich ofertami najlepiej się zapoznać, przy czym formy i zasady kredytowanie będą się między sobą nieznacznie różnić. Przy ty banki oferują także założenie kont studenckich, które z założenia są obciążone mniejszą ilością zobowiązań opłat dodatkowych, w porównaniu do standardowego konta osobistego.

zobacz także:  Ile kosztuje złom? Przykładowe ceny złomu

Ile wynosi kredyt studencki?

Wysokość kredytu studenckiego co jakiś czas się zmienia, na rok 2018/19 ustalono kwoty w wysokości: 400 zł – rata obniżona, 600 zł – rata podstawowa, 800 i 1000 zł – raty podwyższona. Dodatkowo w trakcie okresu kredytowania możliwe jest wnioskowanie o zmianę wysokości raty w zależności od przyczyn. Jeżeli jednak jest się studentem w czołówce najlepszych lub takim, który znalazł się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, możliwe jest częściowe lub całościowe umorzenie kredytu.

1 komentarz

  1. Studencka pisze:

    Kredyt studencki to dla wielu osób bardzo dobre rozwiązanie. Osobiście nie chciałabym wchodzić w dorosłe życie z kredytem do spłaty, ale rozumiem, że dla niektórych to jedyna opcja na to, żeby w ogóle studiować.

Dodaj Twój komentarz