poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje wdrożenie lean manufacturing?

ile kosztuje lean manufacturing

Efektywne zarządzanie produkcją oparte jest wprowadzaniu w życie nowoczesnych koncepcji, które pozwalają dopasować właściwą strategię do potrzeb konkretnej firmy. Jednym ze sprawdzonych systemów jest lean manufacturing. Na czym polega i ile kosztuje wdrożenie lean manufacturing?

Lean manufacturing – co to jest?

Pod pojęciem lean manufacturing (szczupłe zarządzanie produkcją) należy rozumieć system organizacji produkcji w przedsiębiorstwie. To metoda zarządzania polegająca na eliminacji procesów i procedur, które przyczyniają się do marnotrawstwa i strat. Pozwala na generowanie usług i dostarczanie produktów najwyższej jakości, przy jednoczesnej redukcji kosztów i surowców. Strategia opiera się na wielu narzędziach, które umożliwiają optymalizację wszystkich, zachodzących w firmie procesów.

Wiedza z zakresu lean manufacturing daje szansę na udoskonalenie systemu zarządzania min. poprzez standaryzację pracy, wprowadzenie systemu dostaw dokładnie na czas oraz wdrożenie jakości w proces produkcji. Wprowadzenie w życie w przedsiębiorstwie zasad lean manufacturing pozwala wyeliminować nadprodukcję, nadmierne przetwarzanie, zapasy, zbędny transport, niepotrzebny ruch, defekty i braki w produkcji, niewykorzystany potencjał ludzki oraz błędy indywidualne. Metoda lean manufacturing może zostać wykorzystana zarówno w wielkich przedsiębiorstwach jak i w mniejszych firmach.

zobacz także:  Rodzaje ubezpieczeń – kiedy warto się ubezpieczyć?

Szkolenia z tematyki lean manufacturing, dla osób zajmujących się zarządzaniem produkcją, umożliwiają elastyczne dopasowanie właściwej metody do rozmiaru prowadzonej działalności. Lean manufacturing zajmują się takie firmy jak Constant Growth, które organizują specjalistyczne warsztaty w formie teoretycznych wykładów przeplatanych grą symulacyjną. Szkolenie dla osób zarządzających, pracowników produkcyjnych pozwala min. zrozumieć wpływ kosztów na zysk w firmie, poznać sposoby efektywnego sterowania procesem w firmie.

Kluczowe zasady wprowadzania lean manufacturing

Strategia lean manufacturging jest jedną z koncepcji tworzenia konkurencyjnego biznesu. Wprowadza nie tylko spore oszczędności, zwiększa też wydajność pracy oraz poziom zadowolenia zatrudnionych pracowników. Istnieje pięć podstawowych założeń lean manufacturing:

  1. Zdefiniowanie wartości produktu w oczach klienta.
  2. Budowanie planu udoskonalenia procesu.
  3. Szybki i niezakłócony przepływ materiałów i informacji.
  4. Produkcja inicjowania zapotrzebowaniem klienta.
  5. Poszukiwanie nowych usprawnień i udoskonalanie.

Ile kosztuje wdrożenie lean manufacturing?

Całkowity koszt wdrożenia metody lean manufacturing w firmie warunkowany jest wieloma czynnikami. Uzależniony jest od tego na ilu polach prowadzona działalność generuje straty, jakie czynniki należy wyeliminować, co trzeba usprawnić. Wartość wprowadzenia lean manufacturing w życie jest związana z listą zidentyfikowanych problemów w firmie i przyjętych rozwiązań naprawczych.

zobacz także:  Pierwszy Polak kandydatem na senatora Nowego Jorku - co trzeba wiedzieć o Sławomirze Platcie?

Posługując się przykładem inwestycji tego rodzaju w jednym z polskich szpitali koszt wdrożenia lean manufacturing w skali rocznej wyniósł 12 000 zł, a oszczędności po wprowadzeniu metody w życie oscylowały w granicach 60 000 zł.

Dodaj Twój komentarz