wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney
Monety w sercu

Szukając taniego kredytu można łatwo ulec oszustwu ze strony instytucji pożyczającej pieniądze. Wiele osób nie zdaje sobie tak naprawdę sprawy jakie rzeczywiste koszty poniesie zaciągając „tani” kredyt. Warto zatem poczytać czym jest tak naprawdę tani kredyt i gdzie go szukać, a to wcale nie takie łatwe zadanie.

Tani kredyt czyli na jakie kwestie warto zwrócić uwagę

Zwykło się mówić, że w obecnych czasach nie ma nic prostszego jak wziąć tani kredyt. Zewsząd przecież jesteśmy bombardowani informacjami o kredytach za 0 złotych czy o tym przez ile miesięcy będziemy zwolnieni z płacenia raty. Dobrze jest jednak mieć na uwadze, że bank swoje musi zarobić, a co to oznacza dla szarego obywatela? Na pewno to, że będzie kuszony różnymi obietnicami i przyciągany wieloma sztuczkami nawołującymi do tego, by wziąć tani kredyt.

Kiedy tani kredyt gotówkowy możemy uznać za atrakcyjny? Wtedy kiedy różnica pomiędzy kosztami umowy a wnioskowaną kwotą jest najniższa. To jednak nie wszystkie kryteria jakimi należy się kierować decydując się na tani kredyt. Drugą rzeczą na jaką klient powinien zwrócić uwagę jest tabela opłat i prowizji – bank ma bowiem obowiązek dostarczyć swojemu kredytobiorcy formularz informacyjny.

Pułapką może okazać się również konieczność założenia konta na cel przelania pieniędzy od pożyczkodawcy, a za prowadzenie konta trzeba płacić. Kolejnym ważnym punktem jest sprawdzenie czy umowa taniego kredytu gotówkowego kończy się z chwilą spłacenia ostatniej raty. Bywa też tak, że banki doliczają sobie koszty pokrycia ubezpieczenia, a to wpływa na koszty zaciągniętego kredytu. Kredytobiorca powinien także zapoznać się z RRSO kredytu gotówkowego czyli rocznej stopy oprocentowania. Oczywiście nie obejmuje ona dodatkowych kosztów ubezpieczenia, prowadzenia rachunku bankowego czy prowizji pobieranych za przelewy. Listę wybranych kredytów gotówkowych znajdziesz tutaj.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych, gdzie szukać? Jak porównywać kredyty hipoteczne?

Komputer z aplikacją bankową

Jak upewnić się, że kredyt faktycznie jest tani?

Na pewno nie można tutaj tak do końca zaufać bankom, trzeba liczyć tu na własną głowę. Pomocne może okazać się zapoznanie się z rankingami i kalkulatorami tanich kredytów gotówkowych. Rankingi (przykładowe porównanie kredytów gotówkowych) te pozwalają wziąć pod uwagę najważniejsze parametry wskazujące na fakt, że kredyt rzeczywiście jest tani. A w jaki sposób można uzyskać gwarancję, że nie poniesie się żadnych dodatkowych kosztów? Nie warto wierzyć w zapewnienia, że nie będzie żadnych dodatkowych opłat przy zaciąganiu kredytu, ale za to dobrze jest poszukać oferty taniego kredytu gotówkowego, gdzie jedynym dodatkiem do spłaty będzie prowizja (najlepiej taka, którą można zapłacić z góry).

Tani kredyt samochodowy – czy jest możliwy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie ile tak naprawdę kosztuje tani kredyt samochodowy. Oczywiście suma kredytu zależeć będzie tu od wielu czynników. Warto bardzo dokładnie przeanalizować takie kwestie jak oprocentowanie, ilość rat i ich rodzaj, prowizja naliczana za udzielenie kredytu, czas przewidziany na spłatę kredytu, ubezpieczenie kredytu.

Każdy kierowca z pewnością zdaje sobie sprawę, że do kosztów kredytu musi doliczyć także ubezpieczenie autocasco, którego wymaga instytucja pożyczająca pieniądze. Kredytobiorca nie może tu polegać na jednaj ofercie, warto by przeanalizował kilka. Każdy kredyt, w tym również tani kredyt na samochód powinien być dopasowany do możliwości finansowych osoby spłacającej. Istnieje możliwość rozłożenia kosztów kredytu na raty rosnące, malejące czy też balonowe. Kredyt na samochód i tak będzie o wiele tańszy niż kredyt zaciągany na inny cel, warto jednak sprawdzić jego poszczególne parametry chociażby w odpowiednim rankingu kredytów.

Jak wziąć tani kredyt hipoteczny?

Wzięcie taniego kredytu hipotecznego to nie lada wyzwanie. Wiedza o tym dobrze kredytobiorcy, którzy chcą kupić nieruchomość. Bardzo ważną kwestią podczas szukania takiego kredytu jest sprawdzanie ofert wielu banków i ich porównywanie. Pozwala to nie tylko na znalezienie naprawdę taniego kredytu hipotecznego jak i na dopasowanie idealnej oferty do swoich potrzeb. Co jeszcze trzeba zrobić, by jak najtaniej zaciągnąć kredyt hipoteczny? Ogromne znaczenie ma tutaj wysokość wkładu własnego – dla klientów, którzy mają go powyżej 20% i 50% bank obniża oprocentowanie.

zobacz także:  Ile kosztuje utrzymanie domu a ile mieszkania?

Swoją drogą spłacenie kredytu przed terminem również pozwala uniknąć wysokich odsetek spłacanych potem latami. Nawet jeśli wkład własny nie jest za duży, można przedstawić bankowi jakąś inna nieruchomość, która ma wysoka wartość – sprawi to, że oprocentowanie kredytu hipotecznego również się zmniejszy. Nie bez znaczenia dla oprocentowanie kredytu hipotecznego jest także kwota samego kredytu. Im jest ona większa tym oprocentowanie jest niższe. Podobnie działa również szybsze spłacanie kredytu, ponieważ nawet jeśli ogromną kwotę rozłożymy na wiele rat to i tak odsetki mogą być wysokie. Kredytobiorca powinien też zadbać o dobrą ocenę scoringową, którą przeprowadza bank na podstawie spłaty poprzednich kredytów. Jeśli była ona bez zarzutu, można bez przeszkód ubiegać się o tani kredyt hipoteczny.

Projekt domu i pieniądze

Na czym polega tani kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają kilka zobowiązań finansowych w różnych bankach. Z kolei tani kredyt konsolidacyjny (przykładowa lista: kredytów konsolidacyjnych z wnioskami online) nie tylko pozwoli uniknąć spirali zadłużenia, ale jeszcze będzie mieć niskie oprocentowanie, bo to jest tu najważniejszym wyznacznikiem atrakcyjności tego rodzaju kredytu. Kredytobiorca powinien zatem sprawdzić rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu. Uwzględnia ona wszystkie koszty kredytu czyli ubezpieczenie, marże banków. Czasami jednak, kiedy kwota kredytu konsolidacyjnego jest bardzo wysoka, bank oferuje kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką.

Aby wybrać tani kredyt konsolidacyjny warto porównać RRSO w ofertach różnych banków. Najtańszy kredyt konsolidacyjny będzie opierał się na kwocie kredytu, ilość rat, oprocentowaniu rocznego, prowizji od udzielenia kredytu i na przykład opłacie przygotowawczej.

Tani kredyt dla firm czyli jaki kredyt wybrać dla przedsiębiorstwa?

Przedsiębiorca ma tutaj kilka opcji, kredytów dla firm, do wyboru. Pierwszą jest kredyt dla firm nowych, które są w początkowej fazie działalności. Kolejnym kredytem dla firm jest kredyt obrotowy zwany także kupieckim. Pożyczona kwota zostaje przeznaczona na bieżące wydatki firmy, na uregulowanie zobowiązań finansowych. Ostatnim rodzajem kredytu dla firm jest kredyt inwestycyjny, który służy do rozwoju przedsiębiorstwa, zakupu sprzętu i innych niezbędnych materiałów. Tani kredyt dla firm nie powinien jednak powodować wzrostu marży w momencie kiedy na rachunku bieżącym odbiorcy obroty nie odpowiadają danej kwocie kredytu.

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych październik 2019

Tani kredyt przez internet – od czego zależy jego udzielenie?

Banki, mimo że stale ogłaszają oferty kredytów online, wcale tak chętnie ich nie udzielają. Aby wziąć tani kredyt przez internet trzeba móc pochwalić się dobrą historią kredytową i stabilną sytuacją finansową. Sama kwota kredytu będzie tu uzależniona od wysokości dochodów oraz od miesięcznych wydatków. Szukając taniego kredytu przez internet należy zatem porównać oferty banków i wybrać najlepszą opcję dla siebie – obecnie wiele banków proponuje swoim klientom kredyty online, jednak najlepiej będzie zaciągnąć taką pożyczkę w banku, w którym posiada się już konto.

W jaki sposób szukać tanich kredytów?

Przede wszystkim szukając tanich kredytów należy mieć sprecyzowane cele i wiedzieć jakiego kredytu się szuka. Zależnie od tego czy ma być to kredyt na mieszkanie czy samochód, kredyt dla firmy czy konsolidacyjny, trzeba szukać najlepszych dla siebie ofert. Warto na pewno skorzystać z kalkulatorów gotówkowych, które podadzą kwoty opłat i prowizji. Dobrym rozwiązaniem jest także złożenie wniosku o kredyt w kilku różnych bankach – instytucjom udzielającym kredytu da to podstawę do przedstawiania konkurencyjnych ofert. Jednak zbyt duża ilość zapytań kredytowych w BIK znacząco obniża wiarygodność osoby ubiegającej się o kredyt. Można tu skorzystać z porad instytucji doradztwa finansowego, które sprawdzi koszty kredytów w różnych bankach. Dzięki temu łatwo jest otrzymać propozycje kredytowe z rożnych banków kiedy tylko doprecyzuje się doradcy o jaki tani kredyt chodzi – jaka ma być jego kwota i na ile rat ma być rozłożony.

1 komentarz

  1. Marcelina pisze:

    Tani kredyt? Dla mnie to oksymoron. Może w przypadku kredytów hipotecznych faktycznie jako tako nie ma bardzo wysokich kosztów, bo oprocentowanie jest dość niskie. Jednak inne kredyty – tutaj bym była ostrożna.

Dodaj Twój komentarz