środa, 29 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje chrzest, ślub…ile trzeba dać na tacę za sakramenty?

kościół

IDecydując się na sakrament wiele osób zastanawia się, z jakimi kosztami się to wiąże. Wiadomo bowiem, że ksiądz zapytany o cenę, odpowie: co łaska. Pozostanie się wtedy w sferze domysłów, zacznie się pytać po rodzinie, znajomych. Sprawdźmy jednak, ile trzeba dać na tacę za sakramenty według tego, co można przeczytać w Internecie.

Ile kosztuje chrzest?

Świeżo upieczeni rodzice z rodzin katolickich i prawosławnych wiedzą, że prędzej czy później będą chcieli dziecko ochrzcić. Sakrament ten jest bardzo ważnym wydarzeniem w rodzinie. Jednak oprócz uniesień duchowych, wiele osób przeżywa i kwestie finansowe. Nie ma co ukrywać, że chrzest kosztuje.

W przypadku samej ceremonii jest to koszt ubranka do chrztu, świecy, pamiątek, ale i ceremonii w kościele. Ile trzeba dać kościołowi? Tutaj oczywiście większość księży powie, że co łaska. Nie mogą bowiem za swoje „usługi” pobierać wynagrodzenia od wiernych, ale… to właśnie datki od nich są dla księdza na utrzymanie, np. na zapłatę gosposi. Właśnie dlatego zdarza się, że płaci się księdzu za sakramenty kwotę, którą on sam poda, czasami mówi to nieco bardziej pokątnie, zdarza się, że dopytywać trzeba sąsiadów. Ile najczęściej daje się w kopercie księdzu? Zazwyczaj za chrzest jest to 50-100 zł. Zdarza się jednak i 200 zł. Zwłaszcza w większych miastach, w parafii do której się nie należy czy w ważnym kościele, np. zabytkowym. Zdarza się, że za chrzest rodzice płacą i 500 zł. Czasami nie jest to nawet narzucone, ale po prostu mają środki i chcą je ofiarować.

zobacz także:  Na czym można zaoszczędzić planując wesele?

Oczywiście są rodzice, którzy organizują po chrzcie jeszcze przyjęcie. Wówczas trzeba albo liczyć się z samodzielnym gotowaniem, wynajęciem cateringu lub restauracji.

Ile trzeba zapłacić za ślub w kościele?

Oczywiście tak, jak z chrztem świętym, tak i ze ślubem kościelnym jest podobna sytuacja. Księża nie mogą wziąć pieniędzy, ale zwyczajowo para młoda daje ofiarę. Pytanie tylko, jak wysoką? To już zależy od parafii. Ceny potrafią być zawrotne. Często ksiądz zapytany o to, ile w parafii daje się za ceremonię wspomina o wynagrodzeniu organisty – 10-400 zł, dekorowaniu kościoła – tu już zależy od potrzeb pary młodej – czasami da się w kilka par biorących ślub w jeden dzień umówić co do kwiatów, a potem jeszcze kwestia samej ceremonii. Są kościoły, w których księża wprost mówią o kwocie 500 zł, ale są i tacy, którzy bez ogródek życzą sobie 1000 zł. Zdarza się, że ksiądz zaznacza jeszcze, że opłacić musi kościelnego. Są i takie parafie, w których zapowiedzi również są płatne, a nawet – zapłacić należy wówczas, gdy ślub udzielany będzie w innej parafii niż panny młodej.

zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych marzec 2020

Ile za pogrzeb dla księdza?

Okazuje się, że znacznie wyższe opłaty są, gdy przyjdzie nam pochować kogoś bliskiego. Za mszę zapłacić trzeba 200-300 zł, doliczyć jeszcze opłatę dla organisty, grabarzy, miejsce na cmentarzu. Bardzo często okazuje się, że wydatki dochodzą do 2 tys. zł. W sytuacji, gdy chce się zamówić mszę w intencji zmarłego już po pogrzebie – wówczas trzeba zapłacić 20-100 zł. Są oczywiście i wyższe kwoty.

komentarze 2

  1. Katarzyna pisze:

    Serio? To aż takie pieniądze? Szczerze mówiąc, to chyba trochę nieprzyzwoite. Człowiek zanim uda się na parafię poprosić o sakrament, to musi stres przechodzić, oszczędzać pieniądze, znajomych i rodzinę wypytywać, ile w ogóle ksiądz może sobie zażyczyć. Smutne.

  2. Marta pisze:

    Hej chcialabym sie podzielic sytuacja jaka mnie spotkala. Poszlam rozliczyc sie z ksiedzem za pogrzeb taty. Ksiadz powiedzial ze to jest dobrowolna ofiara. Wiec polozylam 500zl myslalam ze to ok ale ksiadz tak nie myslal. Zapytal ile wzia zaklad pogrzebowy za pochowanie i czy moim zdaniem on nie zrobil wiecej dla mojego taty. Powiedzialam ze jezeli to za malo to doloze powiedzial ze wiem ile daja i powinnam dac podobna kwode. Odpowiedzialam ze nie mieszkam w pl i naprawde nie wiem jakie sa stawki tego ,,co laska,,. Powiedzial jeszcze ze to nie oplata za pogrzeb ale wyrazenie wdziecznosci za to jak parafia dbala o tate przez cale zycie i ze tata potrzebuje teraz modlitwy i zeby zamawiac msze za niego i modlic sie. Polozylam kolejne 500zl i wyszlam z placzem i obuzoba, przygnebiona i wsciekla z kosciola.

Dodaj Twój komentarz