piątek, 29 marca 2024
HotMoney

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Czerwony samochód

Zakup samochodu dla wielu osób jest sporym wydatkiem. Nie dziwi więc to, że tak wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu. Wśród proponowanych rozwiązań, najczęściej decyzja pada na kredyt samochodowy lub kredyt gotówkowy. Który produkt finansowy bardziej się opłaca?

Kredyt samochodowy, czyli co?

Kredy samochodowy to zobowiązanie celowe. Oznacza to, że za uzyskane pieniądze można sfinansować jedynie konkretny produkt. Pocieszające jest to, że wcale nie musi to być jedynie samochód, jak wskazuje sama nazwa pożyczki. Kredyt ten można przeznaczyć nie tylko na auto, ale też inne pojazdy, np. motocykle, skutery, quady, maszyny rolnicze, traktory, kampery, a nawet łodzie motorowe. Wystarczy, by pojazdy te miały numery rejestracyjne.

Kredyt samochodowy występuje pod postacią 3 rodzajów. Zazwyczaj kredytobiorcy decydują się na ten w standardowym wydaniu. Polega on na comiesięcznej spłacie raty w postaci kapitału i odsetek.

Kolejnym rozwiązaniem jest kredyt jednoratowy. Co to takiego? Zobowiązanie to wymaga jakby wkładu własnego. Klient musi wpłacić konkretną kwotę, może to być np. 40% wartości pojazdu. Oznacza to, że po upływie określonego czasu, np. po roku, musi jednorazowo uregulować pozostałe 60%. Co ważne, kredyt ten nie jest oprocentowany, zatem opłaca się na niego zdecydować, jeśli oczywiście są ku temu odpowiednie warunki finansowe.

zobacz także:  Odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie pożyczki – ile wynoszą, jak są obliczane?

Jest jeszcze inna opcja – kredyt balonowy. Zgodnie z jego założeniem spłaca się niskie raty większej części kredytu, załóżmy, że jest to 80%. Po uregulowaniu tego zobowiązania, należy uiścić pozostałe 20% już jednorazowo.

Plusy i minusy kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy ma zdecydowanie więcej zalet. Na korzyść jest niskie oprocentowanie tego produktu. Mało tego, długi może być okres kredytowania, zatem takie zobowiązanie nie musi znacząco obciążać domowego budżetu. Na plus jest także to, że taki kredyt samochodowy jest oferowany także przez banki konkretnych marek motoryzacyjnych, które często mają korzystne warunki dla klientów. Warto korzystać z porównywarek i kalkulatorów kredytów samochodowych, aby móc ocenić różne oferty i wybrać taką, która faktycznie będzie opłacalna.

Niestety są też minusy. Produkt ten jest tańszy, ponieważ banki wymagają wielu zabezpieczeń na pojazdach. Przede wszystkim stają się ich współwłaścicielami. Instytucje finansowe mogą żądać zabezpieczeń w postaci zastawu rejestrowego, przywłaszczenia na zabezpieczeniu lub cesji z polisy AC.

Kredyt gotówkowy na samochód

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, który nie jest celowy. Nie trzeba ujawniać jego przeznaczenia, zatem często staje się on źródłem finansowania pojazdu. Taki kredyt może dotyczyć dużych kwot, nawet do 200 000 zł. Stosunkowo łatwo go też otrzymać, a do tego nie wymaga wielu formalności. Bank nie staje się w tym przypadku współwłaścicielem samochodu lub innego pojazdu. Jest jednak konkretny minus takiego rozwiązania. Oprocentowanie kredytu gotówkowego jest znacznie wyższe niż w przypadku zobowiązania celowego na zakup auta. Większe są więc koszty takiej pożyczki i więcej ostatecznie trzeba spłacić. Głównie z tego względu lepszym wyborem pozostaje kredyt samochodowy.

zobacz także:  Jak poprawić zdolność kredytową?

Dodaj Twój komentarz