czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Kredyt gotówkowy czy samochodowy? Porównanie wad i zalet kredytu na auto

Dwa samochody stojące obok siebie

Planując zakup samochodu, mamy do wyboru dwa rodzaje kredytów – gotówkowy oraz samochodowy. Który z nich będzie lepszy i korzystniejszy? Czym się od siebie różnią? Jakie są ich wady i zalety?

Kredyt samochodowy – w jakich przypadkach?

Kredyt samochodowy to częsta propozycja banków. Jest to przede wszystkim kredyt celowy, to znaczy, że zaciągając go, otrzymane pieniądze możemy wydać tylko i wyłącznie na zakup samochodu. Co więcej, przy składaniu wniosku bank będzie wymagał od nas dokładnych informacji związanych z zakupem auta, to jest jego wartością, marką, rocznikiem i tak dalej. Dotyczy to zresztą każdego pojazdu, nie tylko samochodu, ale i motocyklu, kampera, quada, traktora czy nawet maszyny budowlanej. Kredyt samochodowy często jest także dodatkowo zabezpieczony w razie problemów ze spłatą.

Kiedy kredyt gotówkowy na samochód?

Innym sposobem zdobycia pieniędzy na zakup samochodu, jest kredyt gotówkowy. Odróżnia się on od samochodowego przede wszystkim tym, że może być wydany na dowolny cel. Co za tym idzie, nie ma konieczności mówienia bankowi o tym, na co chce się wydać pożyczone pieniądze. To może pozwolić nam nie tylko na zakup auta, ale też innych rzeczy – np. akcesoria samochodowe czy zakup potrzebnych części, a nawet na cele niezwiązane z pojazdem. Nie ma tutaj też potrzeby dodatkowego zabezpieczania kredytu i banki zazwyczaj tego nie wymagają.

zobacz także:  Ranking kont osobistych styczeń 2020

Kredyt gotówkowy a samochodowy – jakie różnice?

Różnice między tymi dwoma kredytami są dosyć oczywiste. Kredyt samochodowy jest na wyznaczony cel, gotówkowy można wydać dowolnie, w zależności od naszych potrzeb. Przy kredycie samochodowym konieczne jest przedstawienie wszystkich dokumentów oraz dokładnej wartości samochodu, z tego też powodu najczęściej wykorzystywany jest przy zakupie nowych pojazdów prosto z salonu. W przypadku kredytu gotówkowego takich wymagań nie ma, dlatego można w ten sposób kupić zarówno używane auto, jak i nowe bez dodatkowych formalności.

Wady i zalety kredytów na auto

Największą zaletą kredytów samochodowych jest niższa cena zobowiązania, choć to określa już bank poprzez wycenę ryzyka. Wadą z kolei są formalności do spełnienia. Konieczne jest doniesienie licznych dokumentów związanych z pojazdem. W przypadku samochodu nowego, robi to zazwyczaj pracownik salonu, przy autach używanych jest niestety więcej zachodu. Komisy nie zawsze mają wszystkie dokumenty, dodatkowo to kredytobiorca musi zadbać o ich kompletność.

Kredyt gotówkowy pod tym względem jest wygodniejszy – łatwiej go dostać, a także nie ma wymogu spełnienia licznych formalności związanych z dokumentacją. Minusem jest to, że zazwyczaj jest on droższy, choć możliwość swobodnego dysponowania środkami dla wielu jest warte swojej ceny.

zobacz także:  Jak rozwiązać umowę z nc+?

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Wybór formy finansowania zakupu auta będzie zależała przede wszystkim od naszych preferencji. Jeżeli chcemy kupić nowy pojazd prosto z salonu, kredyt samochodowy będzie lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem. Jeżeli z kolei nie mamy na oku jeszcze żadnego konkretnego modelu, do tego chcemy zakupić pojazd używany, wygodniejsze będzie wzięcie kredytu gotówkowego, przy którym są mniejsze formalności.

Zanim więc się zdecydujemy na jedno z tych dwóch rozwiązań, trzeba przede wszystkim zorientować się, na czym nam zależy. Przy poszukiwaniu odpowiedniego rozwiązania finansowego pomocny będzie też kalkulator kredytu samochodowego, który pozwoli na zapoznanie się z wydatkami jakie w tym celu poniesiemy, czyli to, ile będzie nas dany kredyt kosztował.

Dodaj Twój komentarz