czwartek, 28 marca 2024
HotMoney

Konta studenckie

Studiujesz i opłaty związane z prowadzeniem ROR wydają Ci się być zbyt wysokie? Zobacz, kto może otworzyć i na jakich warunkach konto studenckie. Przekonaj się, w którym banku konto studenckie jest najbardziej opłacalne.

Konta studenckie – dopasowane do potrzeb studentów.

Studenckie konto bankowe

Studenckie konto bankowe to rachunek, który może otworzyć w większości przypadków osoba pomiędzy 18 a 26 rokiem życia. Część banków wymaga potwierdzenia statusu studenta przez okazanie np. legitymacji studenckiej, a część nie, dlatego też konta te są często dostępne dla wszystkich osób w wyznaczonym przedziale wiekowym. W zamyśle konto studenckie powinno być obciążone jak najmniejszą ilością opłat dodatkowych, lub też zupełnie darmowe. Chcąc otworzyć zwykłe konto osobiste, bardzo często musimy posiadać określoną kwotę miesięcznych przychodów, w przypadku kont studenckich nie ma tego wymogu. Obecnie większość banków posiada w swojej ofercie propozycję skierowaną do studentów.

Konto studenckie – gdzie najlepiej?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie założyć konto studenckie, to najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z aktualnymi propozycjami poszczególnych banków. Analizując konkretne oferty, warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak gratisy przy założeniu konta, możliwość otrzymania zwrotów przy zakupach w sklepach będących partnerami banku, ewentualne opłaty za korzystanie z karty płatniczej, opłaty za dokonywanie przelewów, czy wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Bardzo praktyczna jest również możliwość korzystania z aplikacji mobilnej oraz bankowości internetowej. Znaczenie ma także ilość bankomatów oraz to, czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się oddział danego banku, w którym możemy otrzymać pomoc w razie jakichkolwiek komplikacji. Dla wielu osób istotną kwestią jest również możliwość oszczędzania pieniędzy już w czasie studiów.

mBank konto studenckie

Aby wybrać najlepszą ofertę konta studenckiego, należy dokonać porównania ofert kont studenckich. Zaczniemy od konta studenckiego mBank, którego dużą zaletą jest brak opłaty za prowadzenie rachunku. Co ciekawe, oferta skierowana jest nie tylko do studentów, ale również do uczniów, gdyż zakładać je mogą osoby pomiędzy 13 a 24 rokiem życia. Konto to może być więc traktowane również jako konto młodzieżowe. Aby nie ponosić kosztów związanych z korzystaniem z karty płatniczej, wystarczy użyć jej pięć razy w ciągu miesiąca.

Konto studenckie Millenium

Konto studenckie Millenium to druga darmowa propozycja. Skierowana jest do osób między 18 a 26 rokiem życia, a żeby uniknąć dodatkowych opłat za kartę płatniczą wystarczy dokonać jednej płatności z jej użyciem miesięcznie. Posiadacze tego rachunku mają możliwość korzystania także z bardzo wygodnego BLIKa. Użytkownicy konta studenckiego Millenium zwolnieni są ponadto z opłat za wypłacanie pieniędzy w bankomatach, jeśli raz w miesiącu użyją karty płatniczej.

PKO – konto studenckie

Konto studenckie PKO nosi nazwę Konta dla młodych. Jedyną opłatą, jaka wiąże się z posiadaniem tego rachunku jest opłata za kartę płatniczą, jednak wynosi ona maksymalnie 5 zł i można ją w prosty sposób ominąć. Wystarczy używać karty przy dokonywaniu transakcji. Pozostałe udogodnienia, takie jak np. możliwość korzystania z bankomatów, a także samo prowadzenie tego rachunku bankowego jest darmowa.

Konto studenckie ING

Bank ING proponuje młodym ludziom Konto z Lwem Direct. Prowadzenie tego rachunku jest bezpłatne, natomiast w przypadku innych udogodnienia jest już nieco gorzej. Aby nie ponosić kosztów związanych z posiadaniem karty płatniczej, konieczne jest dokonanie transakcji z jej użyciem na co najmniej 300 złotych miesięcznie. Ograniczeniom podlega także możliwość korzystania z bankomatów. Tylko w urządzeniach należących do ING Banku lub innych, specjalnie oznaczonych (bankomaty Planet Cash) można wypłacać pieniądze za darmo. W bankomatach innych banków można za darmo podjąć gotówkę tylko raz w miesiącu.

Ranking kont studenckich

Aby być na bieżąco i posiadać najświeższe dane na temat ofert kont dla studentów w różnych bankach, warto śledzić rankingi kont studenckich. Tego typu zestawienia pozwalają nam dokonać najlepszego wyboru ukazując aktualne warunki prowadzenia rachunków bankowych dla osób, które nie posiadają jeszcze stałych miesięcznych zarobków. W wielu przypadkach nie trzeba nawet odwiedzać siedziby banku aby założyć konto, gdyż można tego dokonać przez internet, a cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut.

Co warto wiedzieć o kontach studenckich?

Studenci to grupa społeczna, która nie generuje dużych zysków dla banków. Dochody osób w tym wieku są z reguły niewielkie, ograniczona jest też ilość dokonywanych przez nich transakcji, dlatego też banki rzadko proponują im wyjątkowo dobre warunki. Zakładając konto studenckie warto wnikliwie przeczytać umowę, gdyż niektóre rachunki tego typu w dniu 26 urodzin właściciela są automatycznie przekształcane w zwykłe konta osobiste, inne natomiast należy zamknąć i otworzyć nowy rachunek.

Dlaczego warto założyć konto studenckie?

Konto w banku to w obecnych czasach coś, bez czego trudno się obejść, dlatego też warto założyć je jak najwcześniej. Wybierając się na studia należy dokonywać różnych opłat, m.in. opłaty rekrutacyjnej, co powoduje, że już na samym początku posiadanie rachunku w banku jest konieczne. Różnego rodzaju wsparcie finansowe, takie jak np. stypendia również przelewane są na konta bankowe. Studenci co prawda nie zaciągają z reguły kredytów, chyba, że mowa o kredycie studenckim, wtedy również konieczne jest posiadanie rachunku bankowego.

Chcąc wybrać najlepszą ofertę konta studenckiego, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, m.in. jak często dokonuję przelewów, czy chcę zacząć oszczędzać, czy często podróżuję i dokonuję płatności za granicą. Odpowiedzi mogą znacznie ułatwić decyzję co do wyboru konkretnego banku. Dobra oferta to taka, które najlepiej odpowiada konkretnym potrzebom, dlatego też nie da się wskazać jednoznacznie najlepszej oferty konta dla studentów. Warto natomiast brać pod uwagę dostęp do nowoczesnych aplikacji mobilnych, szybki dostęp do gotówki, programy rabatowe oraz jak najniższe opłaty związane z rachunkiem bankowym.

komentarze 3

  1. Kujawa pisze:

    Najważniejsze, żeby konta studenckie były w 100%. Studenci nie mają pieniędzy, żeby wydawać je jeszcze na prowizję 😉

  2. rozczarowana_studentka pisze:

    Myślałam, że znajdę tu konkretne oferty… Wolę je sobie sama porównać, niż kontaktować się z doradcą :/

  3. studentka pisze:

    Imię, nazwisko, numer telefonu i e-mail? Serio? Nie wystarczy sam e-mail? A jeśli chodzi o konta studenckie… To jeśli są w nich jakiekolwiek opłaty, to jest to mega słabe. Kujawa – tak jak Ty myślę, że studenci nie mają na to kasy, czy inaczej – szkoda im 😛

Dodaj Twój komentarz