czwartek, 28 marca 2024
HotMoney
przedpokój w mieszkaniu

Osoby, które mają mieszkanie na własność i chcą je sprzedać są w znacznie lepszej sytuacji niż ci, którzy zakup nieruchomości wsparli kredytem. W momencie, w którym z jakichś powodów chcą zbyć lokal mają nieco więcej problemów. Jednak prawda jest taka, że możliwa jest sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym. Trzeba tylko załatwić znacznie więcej formalności. Jakich? Tego dowiesz się z artykułu.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Na to pytanie odpowiedziano już na początku artykułu. Jest możliwa sprzedaż mieszkania z kredytem. Mimo, że to bank zabezpiecza w księdze wieczystej nasz dług nakładając hipotekę, to my jesteśmy właścicielami lokalu, więc mamy możliwość dysponowania nim tak, jak chcemy. Warto jednak wiedzieć, że swoich działań nie możemy zatajać przed bankiem. Naszym obowiązkiem jest go poinformować o swoich zamiarach. Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa, chociaż należy wiedzieć, jak się za to zabrać krok po kroku, aby nie ponieść niepotrzebnych kosztów.

zobacz także:  Jak wybrać ubezpieczenie na życie? TOP 5 polis na życie

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym krok po kroku

  1. Najlepiej zacząć o poszukiwania chętnych na mieszkanie. Dlaczego najpierw szukać kupca? Przede wszystkim dlatego, że zaświadczenie z banku o wysokości zadłużenia jest ważne tylko 30 dni. A z uwagi na to, że jest płatne – nawet 300 zł, zdecydowanie lepiej jest postarać się o to dopiero w momencie, gdy ma się chętnego. Podczas poszukiwań kupca należy bez ogródek informować o tym, że nieruchomość jest obciążona kredytem. Dzisiaj nie jest to rzadkość i wiele mieszkań się sprzedaje w ten sposób, jednak dobrze od razu być szczerym z kupującym.
  2. Kolejnym krokiem jest udanie się do banku po wspomniane już zaświadczenie. Powinno ono zawierać informację o tym, ile kredytu zostało do spłacenia. Nie może w nim zabraknąć informacji takich jak dane kredytobiorcy, data udzielenia kredytu, numer rachunku technicznego, saldo, prowizja za wcześniejszą spłatę, deklaracja wydania dokumentów pozwalających na zwolnienie zabezpieczenia. Wszystkie to informacje, a zwłaszcza ta o wysokości opłaty za wcześniejszą spłatę są ważne, gdyż trzeba wiedzieć, jaką kwotę ma kupujący przelać do banku, a jaką na nasze konto. Oba numery powinien dostać od razu. Oprócz zaświadczenia bank powinien wydać promesę. To obietnica, że natychmiast po otrzymaniu przelewu od kupca wykreśli nasze dane z księgi wieczystej.
  3. Z uwagi na to, że powyższe zaświadczenie jest ważne 30 dni, warto podpisać z kupującym umowę przedwstępną. Powinna zawierać dane, cenę nieruchomości, termin zawarcia umowy i dane dotyczące zaliczki i zadatku. Ta umowa nie musi być sporządzona u notariusza, jednak przyda się kupującemu do przedstawienia w banku, jeśli na zakup nieruchomości potrzebuje kredytu hipotecznego.
  4. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy u notariusza. To oczywiście kolejne opłaty. W sytuacji, gdy nieruchomość jest kupowana na kredyt, konieczne są jeszcze kwestie hipoteki. Bank musi wydać nam zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia i zgodę na wykreślenie hipoteki. W przypadku płatności gotówką po otrzymaniu przelewu kończy się temat, gdy wystąpi się jeszcze o wykreślenie własnych danych z hipoteki.
zobacz także:  Bank odrzucił wniosek o kredyt, co robić, jakie alternatywy?

O czym warto pamiętać sprzedając mieszkanie obciążone hipoteką?

Co jeszcze warto wiedzieć w sytuacji, gdy chce się sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Przede wszystkim to, że bardzo często, gdy kupujący również bierze kredyt na nieruchomość, wypłacany jest on w dwóch transzach – pierwsza dla banku, a druga dla sprzedającego. W tej sytuacji druga wypłata może być wstrzymana do czasu, dopóki kupujący nie dostarczy swojemu bankowi informacji o wykreśleniu hipoteki przez bank sprzedającego. Wówczas długo musimy czekać na naszą część pieniędzy.

Kolejną sprawą jest to, że nie da się na nabywcę przepisać kredytu. W dużej mierze zależy on bowiem od zdolności kredytowej. Kupujący musi zaciągnąć własny kredyt i nim spłacić ten od sprzedającego. Warto wiedzieć, że banki często nie wypłacają kredytów na kwoty niższe niż zobowiązanie. Oznacza to, że jeśli kredyt hipoteczny opiewa na kwotę 250 tys., a kupujący ma gotówkę i chce pożyczyć tylko 100 tys. z banku, wówczas może on odmówić. Wypłaci pieniądze dopiero wówczas, gdy kwota zadłużenia będzie niższa niż kredytu.

zobacz także:  Ile trwa rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny w PKO BP? Procedura kredytowa

komentarze 2

  1. Zakredytowany pisze:

    Hmmm… Strasznie skomplikowane to wszystko, lepiej dobrze przemyśleć zakup mieszkania, żeby potem nie musieć tak kombinować z jego sprzedażą.

  2. January pisze:

    Problemem jest głównie kredyt hipoteczny. Sama sprzedaż mieszkania nie jest czymś skomplikowanym, byle dopełnić wszelkich formalności.

Dodaj Twój komentarz