sobota, 20 kwietnia 2024
HotMoney
depozyt-bankowy-lokata-oszczędności

Depozyt bankowy to najprostszy sposób na pomnażanie nadmiaru posiadanej gotówki. Istnieje kilka rodzajów depozytów bankowych. O tym, który warto wybrać, a także, czym charakteryzuje się każdy z nich, opowiemy w poniższym artykule.

Depozyt bankowy – definicja

Depozyt bankowy to środki, które klient indywidualny lub przedsiębiorca powierza bankowi na pewien czas. Te określenie może dotyczyć zarówno lokat, jak i papierów wartościowych, biżuterii, numizmatów czy kruszców szlachetnych. Z punktu widzenia banku, taki depozyt to zobowiązanie, na mocy którego bank, po określonym w umowie terminie, wypłaca właścicielowi depozytu kwotę wkładu powiększoną o odsetki. Takie depozyty stanowią podstawę funkcjonowania banków, dzięki nim, banki mają pieniądze na udzielanie kredytów.

Rodzaje depozytów bankowych

Ze względu na okres przechowywania środków pieniężnych wyróżniamy depozyty bieżące, terminowe, a także oszczędnościowe. Te pierwsze, nazywane też depozytami na żądanie lub a’vista, są zawierane na czas nieokreślony i pozwalają na wpłacanie i wypłacanie środków w dowolnym momencie. Z racji tego, że takie depozyty możemy w każdym momencie wycofać z banku, to zazwyczaj są one nisko oprocentowane. Przykładem takiego depozytu może być konto oszczędnościowe, w którym oprocentowanie dodatkowo uzależnione jest od wielkości zdeponowanej kwoty.

zobacz także:  Chińska kryptowaluta, Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, Przecena złota i srebra

Z kolei depozyty terminowe to nic innego jak lokaty terminowe. Co je charakteryzuje? W depozytach terminowych, zgromadzone fundusze możemy wycofać dopiero po upływie określonego w umowie czasu. W przeciwnym razie utracimy dodatkowe środki powstałe z oprocentowania. Takie lokaty najczęściej zawierane są na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy i są wyżej oprocentowane, niż depozyty na żądanie. Zysk z takich lokat można łatwo obliczyć w internetowych kalkulatorach.

Specyficzną formą wkładu klienta jest depozyt oszczędnościowy. Można powiedzieć, że jest on połączeniem dwóch poprzednich depozytów. Deponent może tam dowolnie wpłacać i wypłacać środki, bez utraty oprocentowania, jednak tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa. Kolejne mogą okazać się dosyć kosztowne…

depozyty-bankowe-lokaty

Który rodzaj depozytu bankowego wybrać? O czym pamiętać?

Przed wyborem konkretnej formy depozytu należy się zastanowić, ile pieniędzy chcemy zdeponować. Sprawdzić, gdzie dostaniemy najwyższe oprocentowanie, a także dokładnie przeanalizować daną ofertę. Na przykład sprawdzić dodatkowe koszty, które poniesiemy w przypadku wcześniejszego wycofania środków. Warto także zwrócić uwagę na mobilność banku, czyli dostępność placówek i obsługę internetową.

Depozyty bankowe – gwarancja

Wymienione wyżej depozyty podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, dlatego są bezpieczne. W razie upadłości banku lub jego bankructwa, klient może odzyskać całą kwotę lub jej część, której procent jest ustalany w umowie. Całość kwoty przysługuje w przypadku wkładów mniejszych niż 100 tysięcy euro.

zobacz także:  Gdzie szukać pomocy, gdy masz polisolokatę? Co musisz wiedzieć o polisolokacie?

Dodaj Twój komentarz