wtorek, 23 kwietnia 2024
HotMoney

Druk cyfrowy książek – ile kosztuje? Jakie koszty poniesiesz kiedy wydajesz książkę?

Pisanie książki

Planujesz druk książek, lecz przeraża Cię wizja kosztów? Nie martw się – drukarnie oferują korzystne rozwiązania, dzięki którym self-publishing staje się coraz bardziej opłacalny. Dlatego zobacz, jak znaleźć tani druk książek.

Druk cyfrowy a offsetowy – jakie są różnice?

Zanim przejdziemy do kosztów cyfrowego druku książek, należałoby wyjaśnić różnice między nim a offestowym. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć, co jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Druk offsetowy jest zaawansowanym przedsięwzięciem, które realizowane jest etapowo. Pisząc w skrócie, obraz jest na początku naświetlany na specjalnym urządzeniu, następnie przenosi się go na podłoże drukarskie. Najczęściej samo rozpoczęcie tego procesu jest już kosztowne, ponadto wprowadzenie jakichkolwiek zmian nie jest możliwe, jeśli wydruk już trwa. Gdy konieczne okażą się jakiekolwiek modyfikacje, będzie się to wiązać nie tylko z większymi kosztami, ale również z wydłużeniem czasu wydruku.

Alternatywą może być druk cyfrowy, który jest znacznie szybszy, łatwiejszy i co za tym idzie – tańszy w wykonaniu. Wszelkie zmiany mogą być na bieżąco wprowadzane, aczkolwiek może okazać się, że jest już na to za późno, ponieważ takie projekty zwykle realizowane są w krótszym czasie.

zobacz także:  Ubezpieczenie „anglika” w Polsce - ile kosztuje polisa OC samochodu z kierownicą po prawej stronie?

Która z tych metod jest bardziej opłacalna? Do tego przejdziemy za chwilę. W tym momencie warto wspomnieć, że druk offsetowy zapewnia wyższą jakość, aczkolwiek w niewielu przypadkach różnice te będą zauważalne dla przeciętnego użytkownika.

Koszt wydruku książki metodą cyfrową

Druk cyfrowy książek najlepiej wycenić we współpracy z pracownikami drukarni (https://www.tolek.com.pl/pl), co nie jest trudne dzięki możliwości skorzystania z kalkulatorów druku cyfrowego. Jak one działają zaraz opiszemy, ponieważ wcześniej trzeba wiedzieć, że ostateczna cena zależy od wielu czynników. Jakich? Od tego, czy książka ma być czarno-biała czy kolorowa, jaka jest jej okładka (miękka lub twarda). Na to, ile zapłacisz, wpływa też format oraz nakład. A jak to wygląda przechodząc już do konkretów? Omówimy to na przykładzie kalkulatora dostępnego na stronie jednej z drukarni.

Na początku określić trzeba podstawowe parametry książki: format, kolor środka i okładki, rodzaj papieru i sposobu klejenia, ilość stron oraz to, czy okładka ma być dodatkowo zabezpieczona (np. ofoliowana). Następnie wymagane jest podanie m.in. wysokości nakładu oraz stawki VAT.

zobacz także:  Nowoczesne budownictwo biurowe

Załóżmy, że drukowana będzie dwustronnie czarno-biała książka o formacie A5. Okładka ma być kolorowa, bez foliowania, a klejenie maszynowe. Jeśli jej objętość wynosić będzie 200 stron, a nakład to 100 sztuk przy 5% stawce VAT (dla publikacji z nadanym numerem ISBN), to całkowity koszt wyniesie… niewiele ponad 500 zł. Jak widać, nie jest to wysoka cena. Kalkulator umożliwia też porównanie, jak zmieni się cena książki o tych samych parametrach, lecz w mniejszym lub większym nakładzie. Przykładowo, jeśli wyniesie on 300 sztuk, to wtedy ostateczny koszt to ok. 1250 zł netto, co automatycznie zmniejsza cenę pojedynczego egzemplarza.

Kiedy opłaca się drukowanie książek cyfrowo?

Jak widać na powyższym przykładzie, cyfrowy druk książek wcale nie musi być drogi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze będzie opłacalny. Jeśli planowany jest druk wysokonakładowy, technika offsetowa będzie finansowo bardziej korzystnym rozwiązaniem. A co oznacza „wysoki nakład”? To już pojęcie względne, bo jak zostało to zaznaczone wcześniej, na cenę wpływa wiele czynników. Można samodzielnie przeprowadzić kalkulację druku cyfrowego oraz poprosić o wycenę druku offsetowego i wtedy zobaczyć, co się opłaca.

zobacz także:  Pożyczka online. 3 cechy dobrego produktu

Dodaj Twój komentarz