Coraz więcej słyszy się o tym, że brytyjska waluta słabnie. Cierpią na tym przede wszystkim Brytyjczycy. Winowajcy szuka się w brexicie. Jakie są prognozy dla brytyjskiej waluty? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?
- Czym jest Brexit?
- Brytyjska waluta dawniej i dziś
- Czy 1 funt będzie kosztował 1 euro?
- Złotówka a funt
Czym jest Brexit?
Słowo „brexit” wzięło się z połączenia angielskiego British – „brytyjski” i exit – „wyjście”. Jest to potoczna nazwa procesu opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej. Wszystko zaczęło się w czerwcu 2016 roku, kiedy ogłoszono wyniki referendum, w którym obywatele opowiedzieli się za takim stanem rzeczy. Ostatecznie zastępy Unii Europejskiej Wielka Brytania ma opuścić 29 marca 2019 roku. Wciąż jednak trwają uzgodnienia dotyczące całego procesu wyjścia. Wydano tzw. „Brexit white paper”, ale czy zapisy w nim są korzystne dla którejś ze stron trudno orzec. Tymczasem okazuje się, że już sami Brytyjczycy tracą na całym pomyśle.
Co więcej, coraz bardziej prawdopodobne jest, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia warunków, czyli będzie to tzw. „twardy brexit”. Już spekuluje się, jak negatywny wpływ będzie to miało na całą angielską gospodarkę.
Brytyjska waluta dawniej i dziś
Okazuje się, że brexit, mimo że nie doszedł jeszcze do skutku, już miesza na Wyspach. Obawy co do braku porozumienia między UK i UE uwidaczniają się nawet na giełdzie. Dawniej notowania były w miarę stałe. Teraz z dnia na dzień pozycja GBP w stosunku do EUR się osuwa. Co więcej funt szterling jest najtańszy od listopada 2017 roku. Tracą na tym właściwie zarówno Brytyjczycy wyjeżdżający na wczasy, jak przedsiębiorcy.
Czy 1 funt będzie kosztował 1 euro?
Jest coraz więcej obaw co do tego, ile będzie kosztował funt. W związku z obawami o brexit, kurs funta względem euro osiąga coraz to niższe poziomy. Coraz więcej osób zastanawia się, czy możliwe jest, że 1 GBP będzie kosztował 1 EUR. Na ten moment kurs EUR/GBP wynosi 0,9012. To najwięcej od jesieni 2017 roku. Za jednego funta trzeba zapłacić 90,12 eurocentów. Tak więc niewiele brakuje do wyniku sprzed roku. Wtedy za 1 funta należało zapłacić 93 eurocenty. Jeśli sytuacja nie będzie się zmieniać, to może okazać się, że dojdzie do powtórki z 2008 roku, w którym kurs funta wyniósł 0,98 euro.
Złotówka a funt
Oczywiście i na polskim rynku odczuwa się zmiany w notowaniach brytyjskiej waluty. Dzisiaj za jednego funta należy zapłacić 4,73 zł. To znacznie mniej niż się przypuszczało. Maksymalnie za funta zapłacić trzeba było 5,41 czyli zdecydowanie więcej niż obecnie. Co będzie dalej? Okaże się…